פותרים רגולציה ברגולציה: הממשלה אישרה היום הקמת ועדת שרים לענייני רגולציה בראשות ראש הממשלה נתניהו שהודה "אנחנו לא בסדר - אנחנו במקום רע" • לוועדה יינתנו הסמכויות להכריע במחלוקות בין משרדי הממשלה בנושאים רגולטוריים

הממשלה אישרה היום הקמת ועדת שרים לענייני רגולציה בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבתה השבועית של הממשלה להקמת ועדת השרים לענייני רגולציה ואמר כי בסוף השבוע שוחח בעניין עם שר האוצר ועם שר הכלכלה.

לנתניהו נודע בימים האחרונים ע"י שרגא ברוש יו"ר ארגון התעשיינים, על נתונים מבהילים שהובאו מהסטטיסטיקה של הפורום הכלכלי העולמי, לפיהם ישראל הידרדרה ברמת עודף הרגולציה, ממקום עשרים ושלוש בעולם ב-2006 למקום מאה ושש עשרה ב-2014.

בגילוי לב נדיר הודה ראה"מ: "אנחנו מבריחים עסקים, אנחנו מבריחים יזמים מכאן, אנחנו יוצרים כאן אווירה ומציאות של רגולציית יתר, של משפטיזציית יתר, של רגולטור שנכנס בתוך רגולטור שנכנס בעוד רגולטור ועוד רגולטור – אנחנו היום במקום המאה וששה עשר בעולם. אני מעלה את זה כאן משום שאנחנו לא סתם מקימים היום ועדה, אנחנו התחייבנו להילחם בזה, להילחם בזה עם גרזנים – זה לא יהיה.".

נתניהו הצהיר כי "נחזיר את עצמנו למקום שאנחנו ראויים להיות בו, לא מקום עשרים ושלוש, מתחת לזה. מי שמוריד את הרגולציה העודפת, זוכה לצמיחה, והצמיחה הזאת מאפשרת לנו לממש את שאר היעדים שלנו, לרבות החברתיים. אין הצדקה למה שקרה פה". "הכל מוצדק בטובת הציבור, ביתרון לאזרח – זה פשוט לא נכון. אנחנו פוגעים באזרחינו, אנחנו פוגעים קודם כל בשכבות החלשות, כשאנחנו פוגעים בצמיחה, ואנחנו פוגעים בכלל אזרחי ישראל על ידי רגולציה מבהילה.

נתניהו: "הקטנת עודף הרגולציה- אחד משלושת היעדים הראשונים של הממשלה"

בראש הועדה החדשה יעמוד ראש הממשלה כאשר שר האוצר יהיה ממלא מקומו, עוד ישבו בועדה: שרת המשפטים, שר החינוך, שר הכלכלה, השר לביטחון הפנים, שר הביטחון, השר לתשתיות לאומיות, אנרגיה ומים, השר אופיר אקוניס ושר התיירות.

לוועדה יינתנו הסמכויות להכריע במחלוקות בין משרדי הממשלה בנושאים רגולטוריים. אמנם ועדת השרים תאפשר לחברי הממשלה הנוגעים במחלוקת להשמיע עמדתם, אך זו תרכז מאמצים למניעת רגולציה מיותרת במשרדים השונים. מי שירכז את עבודת הוועדה הוא מנכ"ל משרד רה"מ אשר יהיה ממונה על תאום ומעקב של החלטות הוועדה.

עם העברת ההחלטה על הקמת הוועדה, הודה ראה"מ בכנות: "אז אם מישהו חשב שזה בסדר, אנחנו לא בסדר – אנחנו במקום רע, ואנחנו נשפר את זה ונהיה במקום טוב. זה היעד הראשון, אחד משלושת היעדים הראשונים של הממשלה הזאת, והוא יושג הרבה יותר מהר ממה שחושבים, בשיתוף פעולה של כל השרים והשרות שיושבים סביב השולחן הזה".

צילום: מארק ישראל סאלם-פלאש 90