משקיעים במיעוטים: 2 מיליארד ₪ הוקצו ל'תכנית חומש' ליישובים הדרוזים

על פי התכנית המפורטת, תשקיע המדינה סכומים עצומים בחינוך, ברווחה, בתעסוקה, בתיירות, בתכנון ופיתוח, בתחבורה, בסיוע לחיילים משוחררים ובסיוע לחיזוק תפקודן השוטף של הרשויות המקומיות במגזר הדרוזי והצ'רקסי • 16 ישובים ובהם 140,000 אזרחים ייהנו מהתכנית החדשה

הממשלה אישרה בישיבתה הבוקר את תכנית החומש לפיתוח היישובים הדרוזים והצ'רקסים בהיקף של 2 מיליארד ₪ לשנים 2015-2019.

מדובר בתוכנית רב שנתית שגובשה בממשלה הקודמת. יחד עם חלקה הראשון של התכנית שאושר לפני הבחירות מדובר בתקציב כולל של כ- 2.2 מיליארד שקלים, פי 3 מהתכנית הרב שנתית ל-2011-2014 שמסתיימת כעת שתקציבה היה על סך 680 מיליון שקלים.

התכנית אשר גובשה בשנה האחרונה על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, הראל לוקר, הינה בין-משרדית וכוללת פעולות בתחומיהם של כמעט כל משרדי הממשלה.

קרא עוד:
[postim]

במסגרת התכנית שאושרה, תשקיע הממשלה משאבים ייחודיים ביישובים הדרוזים והצ'רקסים, בין היתר לטובת הנושאים הבאים:

  • חינוך – השקעה בהיקף של 350 מיליוני שקלים לטובת תגבור פעולות חינוך פורמלי ובלתי פורמלי החל מהחינוך היסודי ועד החינוך העל יסודי, לרבות הנגשת השכלה גבוהה והשכלת מבוגרים. כמו כן יושקעו משאבים לטובת שיפור תשתיות במבני חינוך ובניית כיתות וגני ילדים.
  • רווחה וקהילה – השקעה בסכום כולל של למעלה מ-270 מיליוני שקלים לטובת תגבור שירותים ותשתיות בתחום הרווחה, הפעלת תכניות לנוער, עיר ללא אלימות, פעילות תרבות וספורט ותחנות בריאות.
  • תחום התעסוקה – השקעה בהיקף של כ-220 מיליוני שקלים לטובת פיתוח אזורי תעשייה, סיוע לעסקים קטנים ובינוניים, מרכזי הכוון תעסוקתי והכשרה.
  • תחום התיירותכ-60 מיליוני שקלים לטובת פיתוח תשתיות תיירות ציבורית ומיתוג.
  • תקציבי תכנון, פיתוח ומבני ציבורלמעלה מ-700 מיליוני שקלים לטובת השקעה בתכניות מתאר ותכניות מפורטות שיאפשרו פיתוח עתידי של היישובים, השקעה במבני ציבור ותשתיות ציבוריות כולל פיתוח בשכונות הוותיקות, והשקעה במבני דת, בתי תפילה, בתי קברות ומקומות הקדושים לדרוזים.
  • תחבורה – השקעה של 175 מיליוני שקלים לשיפור תשתיות התחבורה (כולל הסדרת צמתים, מעגלי תנועה ותאורה).

הממשלה החליטה גם לאשר העלאת שיעור הסבסוד לפיתוח מגרשים לחיילים משוחררים מ-75% ל-90% מעלויות הפיתוח בהמשך לסיכום מיולי האחרון בין משרד האוצר, משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל.

כמו כן, יוקצו כ-200 מיליון שקלים כבר בשנת 2015 לתגבור הרשויות המקומיות.

שר האוצר: "לממשלה יש את מלוא הכוונה לשאת בעלויות התכנית ולבצעה עד סופה"

ההחלטה שאושרה על ידי הממשלה תסייע להמשך הפיתוח של היישובים הדרוזים והצ'רקסים, זאת בהמשך להישגים של התכנית הרב שנתית לשנים 2011 – 2014, שעומדת לקראת סיום. הישגי התכנית הרב שנתית הקודמת, באו לידי ביטוי בתחומים שונים ובהם היקף גבוה של הזכאות לבגרות ביישובים אלו, צמצום פערים בשיעורי התעסוקה וההכנסה, תחבורה ציבורית ועוד. התכנית אשר אושרה היום על ידי הממשלה, תמשיך במגמת הפיתוח והצמיחה ביישובים אלו לרווחת תושביהן.

שר האוצר משה כחלון אמר כי "אני שמח כי ההנהגה הדרוזית וראשי המועצות של הישובים הדרוזים והצ'רקסים גילו פתיחות רבה והבנה במתווה המוצע. שוחחתי עם בכירי ההנהגה של הדרוזים והצ'רקסים וציינתי בפניהם כי אלו לא יהיו הבטחות סרק, לממשלת ישראל יש את מלוא הכוונה לשאת בעלויות התכנית ולבצעה עד סופה. כמאתיים מיליון ש"ח יעברו כבר במהלך השנה הנוכחית. ועוד כ-2 מיליארד ש"ח יתוקצבו בפריסה עד 2019. אנו נקים גוף מיוחד שמטרתו לעקוב אחר יישום החלטת ממשלה זו".

poster of a missing Israeli soldierדאלית אל-כרמל, היישוב הדרוזי הגדול בארץ (צילום: דורון הורוביץ - פלאש 90)

סגן השר לפיתוח אזורי, איוב קרא, האחראי על תחום הדרוזים והצ'רקסים במשרד ראש הממשלה, אמר כי "זה צורך לאומי וחברתי ממדרגה ראשונה. אני חושב שנעשתה פה עבודה גדולה מאוד ואני שמח שנצא היום לדרך חדשה, לבשורה חדשה".

גם ראשי הרשויות במגזר הדרוזי והצ'רקסי בירכו על ההחלטה המשמעותית והבטיחו שיתוף פעולה מלא מצדם, להצלחת התכנית כולה. יו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזים והצ'רקסים, ג'אבר חאמד, אמר כי "זו החלטת ממשלה תקדימית. שילוב הידיים הזה, ה'ביחד' הזה, הוא סוד ההצלחה להביא לתוצאות ממשיות ומעשיות".

האוכלוסייה הדרוזית והצ'רקסית בישראל מונה כ-140,000 אזרחים. היישובים הנכללים בתוכנית הינם: אבו סנאן, בית ג'ן, ג'וליס, דאלית אל-כרמל, חורפיש, יאנוח-ג'ת, ירכא, כסרא-סמיע, כפר כמא, מגאר, סאג'ור, עין אל-אסד, עספיא, פקיעין, ראמה וריחאנייה.

(צילום התמונה הראשית: חיים צח – לע"מ)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *