מחטף כלפי המשקיעים: מס הרכישה יועלה כבר מחרתיים

מנכ"ל משרד האוצר הסביר היום בוועדת הכספים כי "יש עכשיו ריצה מאוד מאוד גדולה של משקיעים שרצים לקנות דירות יש מלאי מוגבל של דירות ואנחנו לא רוצים שבתשעת הימים האחרונים ייחטפו כל הדירות על ידי המשקיעים ולא יישארו דירות לזוגות צעירים"

מס הרכישה יועלה בעוד יומיים, ב-24 ביוני, כך אישרה היום ועדת הכספים בהתאם לבקשת האוצר. משקיעי הנדל"ן שתכננו להספיק ולרכוש דירות לפני העלאת מס הרכישה שתוכננה ל-1 ביולי, ייאלצו לסיים את העסקאות בתוך פחות מיומיים או שישלמו את מס הרכישה המוגדל.

על פי מדרגות המס החדשות, מס הרכישה על דירות להשקעה יעמוד על 8% לדירות שמחירן עד 4.64 מיליון שקל (לעומת 5%-7% כיום), ועל 10% לדירות שמחירן גבוה יותר.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני דרש יחד עם האופוזיציה להחריג מהצעת החוק מקרים של אחים היורשים דירה. לאחר התחייבות מצד האוצר שהנושא ייפתר, האופוזיציה הסירה את התנגדותה.

קרא עוד:
[postim]

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד הסביר היום בדיון כי "אין כאן ניסיון למחטף, אבל יש עכשיו ריצה מאוד מאוד גדולה של משקיעים שרצים לקנות דירות יש מלאי מוגבל של דירות ואנחנו לא רוצים שבתשעת הימים האחרונים ייחטפו כל הדירות על ידי המשקיעים ולא יישארו דירות לזוגות צעירים".

ח"כ איציק שמולי, יו״ר השדולה לדיור חברתי בכנסת, אמר כי ״היוזמה להטלת מס רכישה היא נכונה במצב שבו כמעט שליש מהרוכשים בשוק דיור הם משקיעים. אבל, המדיניות כרגע היא מחוררת ומאכזבת – כחלון זורק את המשקיעים מהחלון במס רכישה ופותח להם את הדלת בפרויקט דיור למשתכן. זה עקום לגמרי״.

משרד האוצר: מס הרכישה הבריח את המשקיעים, הורדת הריבית החזירה אותם

נציגת האוצר בישיבת ועדת הכספים, מעיין נשר, אמרה כי עלייה של 1% במס הרכישה תביא להפחתה של 10% במספר המשקיעים. "ההחלטה של משקיע אם לרכוש דירה מושפעת מגובה מס הרכישה ולא מגובה מס השבח", אמרה נשר.

לפי הנתונים שהציגה נציגת האוצר, 110 אלף עסקאות לרכישת דירה נחתמות בכל שנה, ושיעור המשקיעים בעסקאות הללו ירד מ-29% ב-2009 ל-24% ב-2011. באוצר מעריכים כי הירידה נובעת ברובה מההעלאה הקודמת של מס הרכישה, שבוצעה ב-2011.

לדבריה, ההורדה הדרסטית של ריבית בנק ישראל מאז 2011 החזירה את המשקיעים לשוק, למרות מס הרכישה הגבוה, "מס הרכישה לא הצליח לאזן את הירידה בריבית שהפכה את ההשקעה למאוד כדאית, ולכן ראינו לנכון להציע שוב העלאה של מס הרכישה", אמרה נשר.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן