בהליך מזורז במיוחד: אושרה סופית העלאת מס הרכישה החל מיום רביעי

גפני: "ישבתי עם שר האוצר והתרשמתי מהתכניות שהממשלה רוצה להביא כדי להוריד את מחירי הדירות. ההצעה הזו היא חלק אחד ממערך כולל של תכניות מרחיקות לכת כדי להוריד את מחירי הדיור. אם התכניות הללו יתממשו אנחנו בכיוון הנכון"

במהלך מהיר במיוחד אישרה היום הכנסת  בקריאה שנייה ושלישית את העלאת מס הרכישה על משקיעי הנדל"ן החל מיום רביעי הקרוב, כשבוע לפני המועד המתוכנן. בהצבעה בקריאה השלישית תמכו 73 ח"כים, ללא מתנגדים.

המחטף הפרלמנטרי יצא אל הדרך לאחר שהתברר למשרד האוצר כי קיימת בשוק הנדל"ן תנועה גדולה של משקיעים המבקשים לנצל את הימים האחרונים טרם העלאת המס ומתכוונים לבצע בשבוע הקרוב מספר גדול של רכישות נדל"ן, מה שיתרום לעלייה נוספת במחירים. העלאת המס מוקדם מן המתוכנן מנעה מחלק גדול מהעסקאות לצאת אל הפועל.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני הציג את ההצעה ואמר: "הזכות לדיור הולם היא זכות אזרחית בסיסית. כשלנו בעניין הזה כישלון חרוץ  ובשנים האחרונות חלה עליה חדה במחירי הדירות. ישבתי עם שר האוצר והתרשמתי מהתכניות שהממשלה רוצה להביא כדי להוריד את מחירי הדירות. ההצעה הזו היא חלק אחד ממערך כולל של תכניות מרחיקות לכת כדי להוריד את מחירי הדיור. אם התכניות הללו יתממשו אנחנו בכיוון הנכון".

קרא עוד:
[postim]

גם חברי האופוזיציה תמכו בהצעת החוק, כחלק מהגיבוי המוענק לשר האוצר משה כחלון ברפורמת הדיור שהוא החל לקדם. ח"כ אראל מרגלית מהמחנה הציוני הסביר כי "רוב אלה שקונים את הדירה השנייה הם לא איזה טייקונים, הם קונים דירה לילד או שרוצים את זה לפנסיה שלהם. אך למרות זאת אנחנו הולכים עם הממשלה וביקשנו שהממשלה תלך אתנו בשני דברים: שזה לא יהיה רטרואקטיבית (כפי שהציע ח"כ רועי פולקמן מ'כולנו'. ד"ג), ושיורשים של דירה לא ייחשבו כבעלי דירה לצורך דירה שנייה. בדרישות האופוזיציה תמך הבוקר גם יו"ר ועדת הכספים גפני, והן אושרו בוועדה ובמליאה.

חבר סיעתו של מרגלית, ח"כ מנואל טרכטנברג, אמר כי "אני רוצה לברך את שר האוצר על כך שסוף סוף קורה משהו, בתחום כל כך חיוני לכל אזרח במדינת ישראל. וזה צעד ראשון בכיוון הנכון אחרי שש שנים של העדר מדיניות או ניסיונות כושלים לטפל בעליה המטורפת של מחירי הדיור, באמצעים לא נאותים במקרה הטוב ואפילו באמצעים מגוחכים שקראו תיגר על חוקי הכלכלה הבסיסיים ביותר".

סגן שר האוצר יצחק כהן, המהווה שותף פעיל לרפורמת הדיור אותה מקדם משרדו, אמר כי זהו צעד ראשון ובקרוב יובאו הצעדים הנוספים לאישור המליאה. "אני כולי תקווה שיחד נפתור את בעיית הדיור האקוטית והבוערת כל כך", אמר סגן השר כהן.

(צילום: מרים אלסטר – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן