בשורה לתושבי חיפה: מכל האמוניה יועבר לדרום בתוך 3.5 שנים

השלב השני והמכריע במכרז להקמת מפעל האמוניה במישור רותם שבנגב, יצא היום לדרך • בחירת הזוכה תתבצע בתוך חצי שנה והמפעל יוקם בתוך שלוש שנים ממועד חתימת ההסכם בין המדינה לזוכה • שר האוצר כחלון: "הגיע הזמן להרחיק את הסכנה מתושבי חיפה והצפון"

 • 'דקות לפני השקיעה' כך נודע לליבי (25) שבעלה נהרג במירון

  תוכן מקודם

 • תלמד דף גמרא" תגובתה העוצמתית של אלמנת ישראל אנקווה ז"ל

  תוכן מקודם

 • טעים להתחדש - שוקו תנובה באריזה חדשה! שוקו תנובה הטעים שכולנו מכירים, באריזה ומתכון חדשים!

  תוכן מקודם

 • החברותא של גרינבוים מספיד:"היה קופץ משמחה בעת הלימוד"

  תוכן מקודם

מנקים את מפרץ חיפה מסכנות: היום פורסם השלב השני של המכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב. הקמת המפעל בדרום תוביל לסגירת מכל האמוניה בחיפה בתוך כשלוש שנים וחצי.

בהצהרה משותפת שערכו שר האוצר משה כחלון והשר להגנת הסביבה אבי גבאי, בסמוך למכל האמוניה בחיפה, הודיעו השניים על העברת מסמכי המכרז לחברות המתחרות ועל הקמת המפעל בדרום, שייצר רק את כמות האמוניה הדרושה למשק. הקמתו של המפעל תאפשר את סגירת מכל האמוניה הפועל כיום במפרץ חיפה ומאחסן עד 12,000 טון של אמוניה המוגדרת כחומר מסוכן מאוד.

שר האוצר כחלון אמר כי "היום, לאחר הרבה מאד דיבורים והבטחות, אנחנו יוצאים לשלב האחרון והמשמעותי במכרז להקמת מפעל האמוניה. הממשלה מודעת לבעיה במיקום הנוכחי של המכל ומשרד האוצר רתום לנושא ונערך לתקצובו. בניגוד להבטחות העבר אנחנו באנו לעשות וגם אם יהיו מכשולים בדרך נדע להתגבר עליהם. הגיע הזמן להרחיק את הסכנה מתושבי חיפה והצפון".

קרא עוד:
[postim]

השר להגנת הסביבה אבי גבאי הצהיר כי "אנחנו מביאים היום בשורה חשובה לתושבי חיפה והצפון. בזכות שיתוף הפעולה עם שר האוצר ומשרד האוצר נוכל להביא לסגירת מכל האמוניה בחיפה ולהקמת המפעל בדרום. זהו השלב החשוב ביותר לקראת סגירת מכל האמוניה בחיפה"

החלטה ב-2013, מיון מוקדם ב-2014, מכרז ב-2015 והקמה ב-2019…

בשנת 2013 התקבלה החלטת ממשלה להקמת מפעל לייצור אמוניה במישור רותם שבנגב במטרה ליצור חלופה למכל האמוניה  במפרץ חיפה. בעקבות החלטת הממשלה הוחלט על קידום מכרז להחכרה של קרקע באזור התעשייה מישור רותם בנגב לצורך הקמת מתקן לייצור אמוניה מגז טבעי, והמשרד להגנת הסביבה הקצה 15 מיליון ₪ בסיוע להקמת המפעל.

בשלב המיון המוקדם של המכרז אושרו בספטמבר 2014, 7 מתוך 8 מועמדים  והשלב השני פורסם היום. במסגרת המכרז יידרשו המתמודדים, בין היתר, לצרף הצעה טכנית, הצעה פיננסית והצעה כספית. לחברות המתחרות ניתנו ארבעה חודשים מהיום להגשת הצעות וחודשיים לאחר מכן יודיע המשרד להגנת הסביבה על החברה הזוכה. המתקן יתחיל לפעול בתוך שלוש שנים מרגע החתימה.

במשרד להגנת הסביבה אומרים כי הקרקע במישור רותם נבחרה לאחר ביצוע הערכות סיכונים ובחינת חלופות מיקום ולאחר שנמצא כי שם הצרכנים העיקריים המשתמשים באמוניה, ובשל קרבתה למסדרון הגז הטבעי אשר הכרחי לתהליך הייצור.

העובדה שמדובר במתקן לייצור אמוניה ולא לאחסונה תפחית באופן משמעותי את הסיכון הנשקף ממתקן שכזה לעומת מכל האמוניה במפרץ חיפה, שכן הכמויות במפעל במישור רותם תהיינה נמוכות יותר. המפעל יידרש לספק את כל צרכי השוק המקומי העומדים על 120,000 טון בשנה, נכון להיום.

(צילום: אילן מלסטר – המשרד להגנת הסביבה)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן