מחלוקת קשה בין ההסתדרות למשרד האוצר בסוגיית עובדי הקבלן, מאיימת להטיל את המשק כולו לסחרחורת של שביתה כללית • ניסנקורן מבטיח כי יפעל בנחישות לתיקון העוול כלפי העובדים החלשים • באוצר מוכנים לדון בעניין, אך מציבים מנגד שורה של דרישות

סוגיית עובדי הקבלן עולה שוב לראש סדר היום של ההסתדרות: יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מזהיר היום כי "אנחנו מתגלגלים לשביתה כללית במשק בגלל תופעת עובדי הקבלן". ניסנקורן אמר הדברים לאחר פגישה בין נציגי ההסתדרות לנציגי משרד האוצר, שהסתיימה ללא הסכמות.

ההסתדרות דורשת להעביר להעסקה ישירה את עובדי השמירה והניקיון המועסקים בשירות המדינה כעובדי קבלן שאופי עבודתם אינו מחייב את העסקתם בשיטה זו. מדובר בעובדי ניקיון ובמאבטחים במבני ממשל, כמו גם בעובדים סוציאליים מטעם משרד הרווחה וכדומה. בנוסף, דורשים בהסתדרות הענקת תוספות שכר של בין 5%-7% לכלל עובדי המגזר הציבורי.

הפגישה היום הייתה ראשונה בה דנו הצדדים בדרישותיה החדשות של ההסתדרות, והיא הסתיימה בטונים רמים. ניסנקורן אמר הערב ל'כלכליסט' כי "אחרי חודשים של כיתות רגליים, באוצר רוצים להנציח את התופעה. אני שומע מהם שעובדות ניקיון בבתי חולים יהיו גרועות אם לא יהיו עובדות קבלן ואני לא מוכן לשמוע את זה. זו בושה שדבר כזה נאמר על ידי המדינה. פה שר האוצר צריך להתערב".

קרא עוד:
[postim]

ניסנקורן אומר כי ההסתדרות נחושה לחסל את התופעה המבישה של עובדי קבלן, המועסקים בעבודות קשות ואינם זכאים לתנאים סוציאליים בסיסיים. "בלי משחקים, בלי תירוצים ובלי להסביר למה נכון להעסיק עובדי קבלן", אמר יו"ר ההסתדרות.

הוא הוסיף כי "עכשיו צריך לקבל החלטה. אני חייב להילחם לצמצם את התופעה ואנשים שיעבדו בכבוד".

באוצר מוכנים לדון בקליטת עובדי הקבלן אל שירות המדינה, אולם מציבים מנגד שורה של דרישות, כמו האפשרות לניוד עובדים בין מחלקות ומשרדים, בלי להזדקק לאישורו של ועד העובדים הרלוונטי, והעלאת תקופת הוותק לקבלת הקביעות ל-5 שנים, במקום שנתיים הנהוגות כיום.

(צילום: פלאש 90)