שתי אבני קלע בנות כ-2,000 שנה, הושארו על ידי אלמוני בחצר המוזאון לתרבות האסלאם בבאר שבע ומועברות לידי אוצרות המדינה ברשות העתיקות

עמוס כהן, עובד המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, לא האמין למראה עיניו כאשר פתח לפני כשבוע שקית שהושארה בחצר המוזאון: בשקית נחו שתי אבני קלע בקוטר של כ-15 ס"מ, ופתק מודפס שנכתב על ידי אלמוני, בזו הלשון: "אלה שני כדורי בלוסטראות רומיות מאתר גמלא, מרובע מגורים לרגלי הפסגה. אני גנבתי אותם ביולי 1995, ומאז הם הביאו לי המון צרות. אנא אל תגנבו את העתיקות!"…

מנהלת המוזאון, ד"ר דליה מנור, מיהרה לדווח על הממצאים לרשות העתיקות, ובקרוב יצטרפו אבנים אלו לאחיותיהן מגמלא, המצויות באוצרות המדינה. אבנים רבות נוספות כאלה מוצגות כיום בשמורת הטבע גמלא.

gamla(צילום: ד"ר דליה מנור, המוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע)

זו לא הפעם הראשונה שמגיעים לרשות העתיקות מקרים של חרטה על גניבה או החזקת עתיקות ברשות הפרט. בעבר הוחזר ליחידה למניעת שוד ברשות ארון קבורה יהודי בן 2000 שנשמר בחדר השינה של תושב תל אביב עד שהסתבר לו פשרו המורבידי של הממצא, ובמקרה אחר פנה כומר ממדינת ניו יורק, אשר ביקש מחילה עבור חבר בקהילה שלו, שלפני יותר מעשור לקח אבן מירושלים, והדבר ייסר את מצפונו. האבן הוחזרה אל אוצרות המדינה.

קרא עוד:
[postim]

ד"ר דני שיאון מרשות העתיקות, שחפר בגמלא שנים רבות, ברך על החזרת האבנים. לדבריו,  "במהלך החפירות ארכיאולוגיות בשמורת גמלא נמצאו קרוב ל-2000 אבנים כאלה, וזהו האתר שבו נמצא המספר הגדול ביותר של אבני בליסטרה מהתקופה הרומית הקדומה. הרומאים ירו את האבנים הללו על מגני העיר במטרה להרחיק אותם מהחומה, כך שניתן יהיה לנגוח בה ולשבור אותה באמצעות אילי נגיחה. את האבנים סיתתו חיילים או שבויים במקום, באופן ידני".

Golan_Heights_-_Gamla_viewשרידיה של גמלא על ההר דמוי הגמל