תחנת הכוח החדשה צפויה להתחיל לפעול במהלך המחצית הראשונה של שנת 2018 ויחד עם חברותיה תספק כ-2% מצריכת החשמל בישראל • על פי החלטת הממשלה, עד 2020 יסופקו 10% מהחשמל במשך על ידי אנרגיה מתחדשת

אגף החשב הכללי במשרד האוצר חתם עם חברת הפרויקט נגב-אנרגיה בע"מ, המורכבת משותפות של החברות שיכון ובינוי הישראלית ואבנגואה הספרדית, על הסכם מימון לתכנון, הקמה והפעלה של תחנת כוח תרמו-סולארית שנייה באשלים שבנגב המערבי. התחנה תספק 121 מגה-וואט, בהיקף של כ- 4 מיליארד ש"ח. התחנה צפויה להיות מהגדולות מסוגה בעולם ולכלול גם אפשרות לאגירת החשמל.

תחנת הכוח שתוקם בטכנולוגיה של שוקת פרבולית, צפויה להתחיל לפעול במהלך המחצית הראשונה של שנת 2018. תחנה זו תתווסף לתחנת כוח תרמו-סולארית נוספת וכן לתחנה פוטו-וולטאית אשר צפויות לקום בסמוך לה. יחדיו, יספקו התחנות כ- 2% מסך ייצור החשמל במשק. בימים אלו פועלת ועדת המכרזים על מנת לפרסם מכרז לתחנה כוח נוספת מסוג PV באזור. 3 התחנות יהוו אבן דרך משמעותית לקראת עמידה ביעד הממשלה, על פיו עד לשנת 2020 10% מהחשמל במשק הישראלי ייוצר ממקורות אנרגיה מתחדשים.

בין היתר מימנו את הפרויקט בנק ההשקעות האירופאי ואופי"ק, המוסד למימון פיתוח של ממשלת ארה"ב, שזוהי הפעם הראשונה שהוא משתתף באופן ישיר במימון בהיקף כזה בארץ. השתתפות מוסדות חשובים אלו במימון פרויקטים של BOT מוזילה בצורה משמעותית את עלויות הפרויקט.

קרא עוד:
[postim]

ועדת המכרזים הבין משרדית להקמת תחנות כוח סולאריות מורכבת מנציגי משרד האוצר, משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, והרשות לשירותים ציבוריים-חשמל, ומרוכזת על ידי אגף הפרויקטים בחברת ענבל.

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי-בויאנג'ו: "מדובר בפרויקט בקנה מידה גדול שלצורך מימונו חברו יחד קבוצות ובנקים מהארץ ומחו"ל. הקמת התחנה תהווה אבן דרך חשובה בדרך לעמידה ביעדי הממשלה ליצירת אנרגיה ממקורות מתחדשים. אני מברכת את ועדת המכרזים על עבודתה החשובה והמקצועית".

יו"ר מנהלת מכרז אשלים, עודד אגמון: "מדיניות הממשלה לקידום מתקנים באנרגיה מתחדשת והגדלת ייצור החשמל ממקורות מתחדשים הולכת ומתממשת הלכה למעשה דרך שורה ארוכה של פרויקטים המוקמים בימים אלו בכל רחבי הארץ תוך ניצול הפוטנציאל הגלום באנרגית השמש במדינת ישראל. אבן דרך זו של הפרויקט שהבשיל לסגירה פיננסית מוכיח שוב כי ישראל היא מקום אטרקטיבי ליזמות פרטית שמהווה אכסניה למשקיעים פיננסים משמעותיים מכול העולם".

יחצ שיכון ובינוי 2

הדמיות: יח"צ שיכון ובינוי