היום גייר הרכב של 3 רבנים 'מקלים' בהליך בזק 6 קטינים, באופן המנוגד לדעת כל פוסקי ההלכה ומאורי הדורות האחרונים • היוזמה החדשה, הקרויה בשם לא אחר מאשר 'גיור כהלכה', מנוגדת גם לחוקי המדינה • כעת צפוי מאבק קשה ומר על טהרת היוחסין של עם ישראל

המאבק המתמשך על טוהר היוחסין של עם ישראל עומד בפני צומת מכרעת: מספר רבנים מהזרם הליברלי של הציונות הדתית, הקימו ללא אישורה של הרבנות הראשית רשת בתי דין לגיור, אשר יפעלו לקיים גיורים סיטונאיים בקריטריונים מקלים, כולל גיורי קטינים, שלא על פי ההלכה. הרשת נקראת בשם האירוני 'גיור כהלכה'…

הרבנים הבולטים העומדים בראש הרשת החדשה והפורצת את חומות הדת, הם: הרב יעקב מדן, ראש ישיבת ההסדר הר עציון; הרב ראם הכהן, ראש ישיבת עתניאל; הרב שלמה ריסקין, רב היישוב אפרת ויו"ר 'אור תורה סטון'; הרב דוד סתיו, המשמש רב היישוב שוהם, יו"ר רבני צוהר; הרב נחום רבינוביץ'; והרב אריאל הולנד.

קרא עוד:
[postim]

היום גיירו הרבנים רבינוביץ', הכהן והולנד בהליך בזק 6 קטינים – דור שני לעולי ברית המועצות אשר עלו מתוקף חוק השבות אך אינם נחשבים כיהודים על פי ההלכה. "בתי הדין החדשים יעמדו על קיום דרישות ההלכה בגיור באופן מלא, לצד ליווי המתגיירים לאחר הגיור", אמר אחד מהרבנים. לדבריו, "מדובר במהלך שנועד לתת מענה לאלפי אנשים שמעמדם האישי אינו יכול להיות מוסדר במצב העניינים הקיים".

."לשבור את מונופול הרבנות על הדת", רח"ל (פלאש 90)

המאבק על הגיור: קרב מר בין שומרי הדת למקעקעיה

בממשלה הקודמת הצליח ח"כ אלעזר שטרן, אז במפלגת התנועה וכיום ח"כ לשעבר, להעביר החלטה המאפשרת לרבני ערים להקים בתי דין לגיור ללא פיקוח של הרבנות הראשית. המהלך עבר בדחיפתם המתמדת של כמה מהרבנים הללו, בראשם הרב סתיו שנכשל בהתמודדות על תפקיד הרב הראשי לישראל והיה חדור רוח נקמה ורצון להרוס את מוסדות הרבנות והחלפתם ב"יהדות מתקדמת, מקלה ומסבירת פנים", רח"ל.

בשל הלחץ העצום שהפעילו הרבנים הראשיים והמפלגות החרדיות, העדיף אז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא להעביר את ההחלטה בחקיקה ראשית בכנסת אלא בהחלטת ממשלה, אותה אפשר לבטל בקלות יתירה וכך כצפוי, עם הקמת הממשלה החדשה וכניסת ש"ס ויהדות התורה לקואליציה, ביטלה הממשלה את החלטתה הקודמת בעניין ונסתמה הפרצה החמורה.

.נלחמו כאריות. הרבנים הראשיים - הגר"י יוסף והגר"ד לאו, אצל מרן הגר"ע
יוסף זי"ע (פלאש 90)

כישלונם של קבוצת הרבנים הליברלים לסדר לעצמם בתי דין לגיור בהכשר הרבנות, דרבן אותם לעבור לצעדים קיצוניים יותר, וכך הותנע המהלך הנוכחי אשר אינו תקף גם על פי חוקי המדינה, המעניקה את הסמכות הבלעדית לגיור בידי הרבנות הראשית, הפועלת על פי מסורת ישראל.

ככל הנראה, המהלך צפוי להיתקל בתגובה חריפה ביותר של הרבנות הראשית והמפלגות החרדיות, אשר ידרשו לנקוט בצעדים משמעותיים נגד היוזמה החדשה המנוגדת להלכה ולהבדיל גם לחוקי המדינה. מנגד, בקרב הפוליטיקאים החילונים ישנה תמיכה רבה במהלך הפופוליסטי קשה לראות כיצד יצליחו שומרי הדת לגייס רוב כנגד המהלך.

(צילום התמונה הראשית: יוסי זליגר – פלאש 90)