בנט: אפעל למנוע את הגיורים העצמאיים בתמורה להשבת 'רפורמת הגיור'

יו"ר הבית היהודי הביע תמיכה כללית ברעיון 'הנגשת הגיור להמונים', רח"ל, אולם טען כי למרות הרצון לשינוי יש לשמור על מוסדות המדינה ולא לפעול נגדם • בנט ינסה עתה לקדם מחדש את הרפורמה שאפשרה לכל רב עיר להקים בית דין לגיור – אשר בוטלה לאחרונה

סערת רשת הגיורים החדשה: יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, אומר הערב כי יפעל למניעת התפלגות רבני הזרם הדתי-ליברלי מהרבנות הראשית ולביטול הקמתם של בתי הדין העצמאיים והבלתי-חוקיים לגיור המוני, בתמורה לקידומה מחדש של 'רפורמת הגיור', אשר אושרה על ידי הממשלה הקודמת ובוטלה על ידי זו הנוכחית.

בראיון ל'הארץ' אמר שר החינוך, המזוהה עם הקו הליברלי בציונות הדתית, כי הוא מתנגד להקמה של מערכת אלטרנטיבית. לדבריו, הרבנים שהקימו את רשת בתי הדין 'גיור כהלכה', "לוקחים אחריות על עם ישראל והחליטו לא לעצום עיניים. אני שמח על הדבר הזה, אך חותר בכל זאת להגיע למצב ששומרים על מוסדות המדינה", הצהיר.

בזרם המרכזי של הציונות הדתית קיימת התנגדות גדולה למהלך החצוף, אותו מובילים מספר רבנים שנויים במחלוקת ובהם הרב דוד סתיו, רב העיר שוהם ויו"ר ארגון רבני צהר. זקן רבני הציונות הדתית ומי שנחשב כסמכות התורנית הגדולה ביותר במגזר, הרב חיים דרוקמן, אמר כי "הפרטת הגיור היא פגיעה קשה בכל מה שקשור לחיי התורה בארץ".

קרא עוד:
[postim]

הרב דרוקמן נימק את התנגדותו בכך ש"עכשיו קם בית דין שתורתו ויראתו היא של רבנים אמתיים, ואין לי ספק בכלל – אבל מחר יקום בית דין רפורמי. אני מתנגד עקרונית להפרטת כל מה שקשור לענייני יהדות, מהרבנות הראשית".

לדבריו, "גם אם אני לא מרוצה, וגם אם יש לי בעיה – מה אני יכול לעשות? קיבלתי עלי את הרבנות הראשית, כי אני חושב שזה עדיף על הפקרות שבה 'איש הישר בעיניו יעשה' בענייני תורה והלכה".

כזכור, לפני כחודש אישרה הממשלה ברוב מכריע את השינויים ב’רפורמת הגיור’, אותה קידמה מפלגת 'התנועה בממשלה הקודמת, ואשר אפשרה לכל רב עיר להקים בית דין מיוחד לענייני גיור, ללא פיקוח של הרבנות הראשית.

על פי השינוי אותו אישרה הממשלה, רבני הערים יוכלו להקים מותב מיוחד לענייני גיור רק באישורה של הרבנות הראשית לישראל, וראשי ההרכבים ימונו על ידי הרבנים הראשיים ו”יפעלו על פי דין תורה”, כלשון ההחלטה.

(צילום: יוסי זליגר – פלאש 90)

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו