היתושים המסוכנים התגלו בבדיקות שגרתיות של המשרד להגנת הסביבה, במטעי התמרים של קיבוץ יטבתה, בנחל קנה ליד הישוב אלישמע ובנחל שורק ליד הישובים ישעי וטל שחר • לקדחת הנילוס המערבי אין חיסון ובמקרים מסוימים היא עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות

בבדיקות שגרתיות שקיימו מומחי האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים במשרד להגנת הסביבה, אותרו יתושים הנגועים בנגיף 'קדחת הנילוס המערבי', במטעי התמרים של קיבוץ יטבתה, בנחל קנה ליד הישוב אלישמע ובנחל שורק ליד הישובים ישעי וטל שחר.

​הבדיקות נערכו במהלך השבועיים האחרונים וגילוים מצביע על כך שגם בתקופה זו של השנה ישנה נוכחות של הנגיף בארץ וכי על הרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ, להגביר פעולותיהן להפחתת מפגעי היתושים. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד לפלר מסר כי עם קבלת תוצאות המעבדה עדכן המשרד להגנת הסביבה את הרשויות המקומיות בתחומן נמצאו היתושים הנגועים ואת הרשויות הסמוכות להן בממצאים והנחה אותן להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים שבשטחן.

לפלר הוסיף כי בכל אזור שבו מתגלה הנגיף, נערכים פיקוח והדברות יתושים מוגברים, כדי להפחית ככל האפשר את הסיכוי להעברה של הנגיף לאדם.

קרא עוד:
[postim]

ד"ר אורי שלום, ראש האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים במשרד, ציין כי ישנו חשש להימצאותם של יתושים נגועים באזורים נוספים בארץ וקרא לציבור "לפעול להפחתת כמות היתושים על ידי ייבוש מקורות מים בשטחם, בחצרות, בגגות ובמקלטים ולהודיע לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי". עוד הוסיף שלום כי "יש להתגונן מעקיצות יתושים על ידי התקנת רשתות בחלונות הבית ומריחת תכשירים דוחי יתושים – בכל עת שנמצאים באזור נגוע ביתושים".

הנגיף מועבר באמצעות עקיצת יתושים

קדחת הנילוס המערבי נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. ברוב המקרים בהם מתפתחת המחלה, היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה להסתבך ולגרום לדלקת מוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם.

בישראל מופעל מערך בין משרדי לאיתור מוקדם של נגיף קדחת הנילוס המערבי על ידי ניטור הנגיף ביתושים. המשרד להגנת הסביבה, הפועל להפחתת מפגעי היתושים בישראל, עורך את ניטור הנגיף ביתושים בשיתוף מעבדות משרד הבריאות.

(צילום: ד"ר אורי שלום)