שלושת מועמדי 'צהר' זכו להתנגדות גם מצד הפלגים השמרניים יותר בציונות הדתית ובסופו של דבר לא נבחרו בשל הווטו החרדי והקשר ההדוק של נציגי יהדות התורה וש"ס עם יו"ר הוועדה שטייניץ • באגודת ישראל מציינים בסיפוק את פריצת 'תקרת הזכוכית' ובחירתם של שני דיינים חסידיים

5 שנים בהם לא מונו דיינים חדשים למערכת בתי הדין הרבניים, הגיעו הלילה אל סיומן במינוי מספר נאה של 22 דיינים חדשים, אשר יקלו ולו במעט את העומס העצום המוטל על כתפי המערכת.

הוועדה למינוי דיינים, בראשות השר יובל שטייניץ, ישבה מאתמול בבוקר עד אמצע הלילה וניסתה להגיע לחלוקה מוסכמת של הדיינים לפי המפלגות. בסופו של דבר התקיימה הצבעה חשאית ונבחרו 8 מועמדי הבית היהודי (מתוכם נציג חרד"לי מטעם הרב טאו), 7 מועמדי יהדות התורה (מתוכם 2 שהציעה אגודת ישראל) ו-7 מועמדי ש"ס.

3 רבנים מטעם ארגון 'צהר', לא הצליחו להיבחר, בשל ההתנגדות החרדית הנחרצת כלפיהם, למרות איומים ולחצים אדירים מכיוון הבית היהודי. מדובר ברבנים: ניר ורגון, בניהו ברונר ודוד בס, אשר זכו להתנגדות גם מצד הפלגים השמרניים יותר בציונות הדתית ובסופו של דבר לא נבחרו בשל הווטו החרדי והקשר ההדוק של נציגי יהדות התורה וש"ס עם יו"ר הוועדה שטייניץ.

קרא עוד:
[postim]

הרבנים שנבחרו הם ה"ה: אלון אבידר (ש"ס); אריה אוריאל (מטעם 'הר המור'); ינון בוארון (ש"ס); אריה גאופטמן (הבית היהודי); רפאל גלב (יהדות התורה); דוד גרוזמן (יהדות התורה); חיים וידאל (ש"ס); אלימלך וסרמן (יהדות התורה); אברהם זרביב (הבית היהודי); שמואל חזן (ש"ס); עובדיה יעקב (הבית היהודי); דניאל כץ (הבית היהודי); שמעון לביא (ש"ס); סיני לוי (הבית היהודי); יאיר לרנר (יהדות התורה); אלעד עלי (הבית היהודי); שמואל צבי פריד (יהדות התורה); בן-ציון רבין (ש"ס); אריאל שוויצר (יהדות התורה); עידו שחר (ש"ס); שושן שלמה (הבית היהודי); שפנייר (יהדות התורה).

באגודת ישראל ציינו הבוקר בסיפוק כי חבר הוועדה, ח"כ ישראל אייכלר, הצליח "לבלום בגופו" את ניצחון הרפורמים להכניס נציגם כדיין, נלחם נגד הוצאת הליטאים מהרשימה והעלה את מספר הנבחרים מ-15 ל-22 דיינים, בניגוד למתוכנן. הישג חשוב לא פחות הוא פריצת המחסום שמנע בעבר מהדיינים החסידיים וסרמן ופריד מלהיבחר לדיינים.