1,028 דירות ב-20 מתחמים ישווקו לקבלנים אשר יציעו את המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר, לדירות עם מפרט איכותי ומחייב • המחיר הסופי לדירה יהיה נמוך לפחות בכ-17% ממחיר השוק

היום (א') התקיים במתנ"ס גושן בקריית מוצקין כנס המציעים הראשון של מסלול מחיר למשתכן החדש.

במפגש, בהובלת משרד הבינוי והשיכון בשיתוף עם עיריית קריית מוצקין, הוצגו בפני קבלנים ויזמים הכללים של מסלול השיווק החדש של קרקעות המדינה, בו ישווקו עשרות אלפי יחידות דיור במחיר מוזל ומפוקח בכל אזורי הארץ, בכדי שהדירות יהפכו לנגישות וזולות יותר עבור הזוגות הצעירים וחסרי הדירה.

כמאה קבלנים השתתפו בכנס וקיבלו פרטים על מכרזי מחיר למשתכן בכלל ועל המכרז בקריית מוצקין בפרט ושאלו שאלות את הצוותים המקצועיים של משרד הבינוי והשיכון ועיריית קריית מוצקין.

ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, אמר: "הממשלה קיבלה לפני שעה קלה החלטה להביא 20,000 עובדים זרים לענף הבנייה לטובת הזוגות הצעירים, כדי שלא נגיע בסוף למצב בו לא יהיו להם היכן לגור. אעשה כל מאמץ שהדברים האלה יתממשו בהקדם, כדי להגדיל את התחלות הבנייה, ולתת לכם הקבלנים את התנאים על מנת שתגיעו למצב שתייצרו הרבה דירות זולות יותר ובמהירות. אני שמח על מספר המשתתפים הרב בכנס ומקווה שזה יהיה גם מספר המשתתפים במכרז".

קרא עוד:
[postim]

מתחם כורדאני בקריית מוצקין נבחר להיות המתחם הראשון במדינה בו ישווקו רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי את הדירות במסלול החדש בהתאם לכללים שנקבעו במטה הדיור בראשותו של אביגדור יצחקי ובמועצת מקרקעי ישראל. 1,028 דירות ב-20 מתחמים ישווקו לקבלנים אשר יציעו את המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר לדירות עם מפרט איכותי ומחייב עם עדיפות לבני מקום, לפיה עד 10% מהדירות יובטחו לבני היישוב.

המדינה קבעה מחיר מקסימאלי בו יוכלו הדירות להימכר, כ-11,000 אלף שקל למ"ר (כולל מע"מ), כך שדירת 100 מ"ר כולל מרפסת בשטח של 10 מ"ר, מחסן בשטח של 5 מ"ר וחניה ומחסן תימכר לכל היותר בכ-1.177 מיליון שקל בלבד, הנחה של 200 אלף שקל ויותר על מחיר השוק. כאמור, מדובר במחיר מרבי, כאשר התחרות בין הקבלנים עשויה להביא להנחות גדולות עוד יותר על מחיר השוק, בין השאר לאור ההשתתפות הרבה הצפויה של קבלנים והעובדה כי הזוכה יהיה זה שיציע את המחיר הנמוך ביותר למ"ר בכל מתחם ומתחם.

מחשבים מסלול מחדש: 'מחיר למשתכן' מהדורת כחלון

במסלול מחיר למשתכן החדש ישווקו מגרשים המיועדים לבנייה רוויה, בכל הארץ. במסלול זה נותנת המדינה הנחות דרמטיות של עד 80% על הקרקע. מדובר במהפכה בשיטת השיווק של הקרקעות, שכן עד היום מי שזכה בקרקעות המדינה היה זה שהציע את מחיר הקרקע הגבוה ביותר. בשיטה החדשה והמעודכנת של מחיר למשתכן, המגרשים ישווקו למי שמציע את המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר דירתי (כלומר, מ"ר בנוי של הדירה) בהתאם למפרט איכותי, מחייב ומעודכן של הדירות שקבע משרד הבינוי והשיכון.

.(צילומי אילוסטרציה: מרים אלסטר ונתי שוחט - פלאש 90)

הזכאים לרכישת דירת מחיר למשתכן הם חסרי דיור – יחיד מגיל 35 ומעלה וזוגות בכל גיל. חסר דיור הוא מי שאין לו, ולא היו לו, ב-6 השנים האחרונות דירה או זכויות כלשהן בדירה. מלבד זאת, לא נקבעו שום קריטריונים כמו מספר ילדים, ותק נישואים, שירות צבאי, רמת הכנסה או מיצוי כושר השתכרות.

בנוסף, ניתנת עדיפות לבני הישוב, כאשר עד 10% מהדירות בכל מתחם יוקצו לבני מקום. כלומר, לחסרי דיור המתגוררים בקביעות ב-3 השנים או ב-6 שנים מתוך 10 השנים, שקדמו למועד פרסום המכרז, בתחום הרשות המקומית שבה ייבנה הפרויקט. על בן המקום לענות גם על הגדרות הזכאות הכלליות לעיל (יחיד בן 35 ומעלה או זוג נשוי בכל גיל).

בתוך כך פורסם כי אגף נכסים וחברות של משרד הבינוי והשיכון, רכש מאה ארבעים ושמונה דירות למלאי לטובת זכאי הדיור הציבורי, מתוכן שישים ושמונה דירות שכבר הועברו לחזקת המשרד.