מדובר בבחורים שלא התייצבו לקבלת דיחוי או הגישו תצהיר שאינו תקין • המשמעות המעשית: החלת מעמד 'משתמט' על אותם בחורים, אשר מעתה ייאלצו להתנהל תחת סנקציות שונות ומשונות ולסבול מעיכובים ומטרטורים מצד רשויות החוק

צה"ל ביטל בחודשיים האחרונים את מעמד 'תורתו אומנותו' ליותר מאלף בחורים שלא התייצבו כנדרש בצו ראשון לשם קבלת דיחוי, כך חשף היום העיתונאי יקי אדמקר ב'וואלה ניוז'.

בין הבחורים שמעמדם בוטל, יש גם רבים שהגישו תצהיר שאינו תקין ולא רק אלה שלא התייצבו כלל. רוב מבוטלי המעמד הם תלמידיו של הגאון רבי שמואל אוירעבאך שליט"א, אשר מתנגד בתוקף אפילו להתייצבות הראשונה – בשונה מדעתם של רוב גדולי ישראל ומועצות גדולי וחכמי התורה.

משמעות ביטול מעמד 'תורתו אומנותו' לצעיר בגיל גיוס, היא אחת מהשתיים: האפשרות הראשונה העומדת בפני הצבא היא חיול בכוח – מה שפחות סביר שיקרה באופן גורף. האפשרות השנייה והמעשית יותר היא החלת מעמד 'משתמט' על אותם בחורים, אשר מעתה ייאלצו להתנהל תחת סנקציות שונות ומשונות ולסבול מעיכובים ומטרטורים מצד רשויות החוק.

קרא עוד:
[postim]

בצה"ל אישרו את הידיעה ואמרו כי הם רואים את אי שיתוף הפעולה בחומרה , אך פועלים "בהידברות מול המגזר החרדי ועושים ככל שנדרש על מנת להתאים את תהליכי ההתייצבות ואת מסלולי השירות".

בתוך כך, הנציגים החרדיים בכנסת ובממשלה החלו בפעילות אינטנסיבית יותר לאישור חוק הגיוס המתוקן, אשר יסיר את חרפת לפיד ובנט ויאפשר לחפצים להשקיע עצמם באוהלה של תורה, להמשיך לעשות כך ללא הפרעות.

אתמול אחר הצהריים נועדו השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, סגן השר מאיר פרוש, חבר הכנסת משה גפני ובכיר ש"ס אריאל אטיאס, עם שרת המשפטים איילת שקד מ'הבית היהודי', ממנה דרשו להצמיד את העברת חוק הגיוס יחד עם אישור התקציב הקרוב – בעוד כשלושה שבועות.

(צילום אילוסטרציה: נתי שוחט – פלאש 90)