הסדר ישיר: בקרוב לא תיאלצו להלוות מאות שקלים לקופת החולים שלכם

ועדת הכספים אישרה אמש סעיף בחוק ההסדרים, הקובע כי השתתפות קופות החולים בעלות פנייה לרופאים פרטיים הנמצאים עמן בהסדר – תיעשה באופן של הסדר כספי ישיר בין הקופות לרופאים ולא באמצעות תשלום מלא לרופא על ידי המבוטח ולאחר מכן החזר כספי על כך מקופת החולים • החוק החדש צפוי לחסוך את הפרוצדורה הבעייתית והמסובכת הקיימת כיום, אשר מקשה על המבוטחים וגורמת להם להמתין זמן רב עד לקבלת ההחזר – שלפעמים הוא חלקי מאוד

רפורמה נוספת במערכת הבריאות, צפויה להיות מאושרת על ידי ועדת הכספים בחוק ההסדרים הנוכחי.

אמש סיימה הוועדה את הקראת סעיפי הצעת חוק שתיכנס לתוקף במהלך 2016 ושקובעת שייאסר על קופות החולים לתת החזר כספי בגין טיפולים שיעברו מבוטחיהן במסגרת הרפואה הפרטית.

על פי ההצעה, תעמוד לרשות המבוטחים האפשרות לפנות לרופאים שיימצאו בהסדר עם קופות החולים והתשלום שיושת עליהם יהיה מזערי – עלות השתתפות עצמית נמוכה לאין שיעור ממאות השקלים ויותר שהמבוטחים נאלצים לשלם כיום בגין הפנייה לרפואה הפרטית, חרף ההחזרים מהקופות.

הצעת החוק קובעת עוד, כי בכל תחום תהיה רשימת חריגים שתכלול רופאים שלא ייכללו בהסדר, אך יינתן החזר כספי בגין הפנייה עליהם. מדובר על רשימת חריגים שתמנה 50 רופאים. לאור דרישת חברי ועדת הכספים, יתכן שהרשימה תורחב ל- 75 או יותר, אך הנושא צפוי להיסגר לקראת ההצבעות על הצעת החוק.

קרא עוד:
[postim]

לדברי הגורמים המקצועיים במשרד האוצר, המהלך של מעבר ממנגנון של החזר כספי למנגנון של הסדר, יאפשר להשיג מחירי טיפול זולים יותר עבור המבוטחים, עקב כוח המיקוח הגדול יותר של הקופות מול הרופאים לעומת אנשים פרטיים הפונים לרפואה הפרטית. עוד לטענת פקידי האוצר, הרפורמה עשויה לעודד רופאים להיכנס להסדר עם קופות החולים, דבר שכשלעצמו עשוי לחזק את הרפואה הציבורית על-פני הרפואה הפרטית.

לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני וח"כים נוספים, יתכן שיישובי הפריפריה יוחרגו מהרפורמה עקב המחסור ברופאים. ח"כ אורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו) הנמנית על המתנגדים העיקריים לרפורמה, טענה שההסדר אינו אפשרי ביישובי הפריפריה עקב המחסור החמור ברופאים. "נאמר לי ע"י אחת הקופות שהיא לא מצליחה להגיע להסדר עם רופאים בפריפריה" אמרה בדיון.

שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), תומכת נלהבת בהצעת החוק, אמרה: "בהחזר, המטופל מוציא מאות שקלים ואף יותר מכיסו ולא מחזירים לו אלא החזר חלקי בלבד. הוא משלם הון לרופא. בשיטה המוצעת יהיה הסדר מראש בין המבטח, היינו קופת החולים, לבין הרופא, שיידע כמה מקבל והמבוטח לא ישלם מכיסו, למעט השתתפות עצמית ידועה מראש ומזערית, בין 50 ל- 100 ₪. זהו אחד מהחוקים המבורכים. לגבי הפריפריה יכול להיות שצריך למצוא הסדר אחר. זה אחוז מאוד קטן מכלל הארץ ומכלל הרופאים".

(אילוסטרציה: קובי גדעון – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן