יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, קארין אלהרר: "על הביטוח ליזום פניה לזכאים ולא להמתין להם" • המנכ"ל שלמה מור יוסף: "מערכות גדולות פועלות לאט, יזמנו ונמשיך להגיע לכל זכאי"

רק תיקחו: כמיליארד וחצי ₪ הממתינים לציבור ושטרם נגבו על-ידו, ידונו מחר (ג') בוועדה לביקורת המדינה, בישיבה מיוחדת בכנס שדרות לחברה.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר יזמה את הישיבה כמעקב על דיון קודם בנושא, בעקבות דו"ח חריף של מבקר המדינה. אלהרר הדגישה "הציבור חייב לקבל את הכסף המגיע לו, וזו אחריותו המלאה של הביטוח הלאומי. עליו ליזום פניה לזכאים לא להמתין להם. המבקר אמנם גם החמיא לביטוח הלאומי על שיפור השרות, אך דווקא האוכלוסיות החלשות – הזקוקות במיוחד לעזרה– הן הכי-פחות ממשות את זכויותיהן".

אלהרר פירטה כי בשנים 2010-2009 בלבד נגבו על ידי הביטוח הלאומי מהציבור כ-80 מיליון ₪ ללא-צורך, כ-35 מיליון ₪ נוספים לא הועברו לזכאי דמי-לידה, וכ-100 מיליון ₪ שלא הועברו לזכאי קצבת האבטלה.

בני גולדמן, שערך את הדו"ח מטעם המבקר, הוסיף בדיון הקודם כי "להערכתנו לפחות 3 מיליון ₪ שמגיעים לציבור ולא נגבו על ידו, ויחד עם גמלת המילואים הסכום מגיע לכמיליארד ₪. גם היודעים על זכויותיהם, מתקשים לגבות אותו, בגלל התורים בביטוח הלאומי או שהטופס קשה להבנה ולמילוי".

קרא עוד:
[postim]

מנכ"ל הביטוח הלאומי, פרופסור שלמה מור יוסף, השיב בדיון הקודם כי מיצוי הזכויות על ידי הציבור נמצא בראש מעייניו "ואנו יוזמים פעולות בעניין ונגיע לכל זכאי, אבל מערכות גדולות ומורכבות פועלות לאט. יזמנו את מיזם 'תבל' שיזהה זכות המגיעה לאזרח שטרם נגבתה על-ידו, ותודיע לו על-כך. גם לאחר שפנינו לזכאים – לא כולם מימשו את זכותם. אנו בודקים את הזכאים לגמלאות זקנה, אבטלה ולידה, ומדוע הם לא גבו את קצבתם. המוקד הטלפוני של הביטוח הלאומי הוא הגדול המורכב ביותר בארץ, קרוב ל 6 מיליון שיחות בשנה, וברור שכל אחוז של טעות הוא גדול ומשמעותי, ויש לנו אתגר לשיפור ולהבנה ברורה יותר".

הישיבה תיערך מחר בשעה 13:10 במכללת ספיר בשדרות ותעסוק במיצוי זכויות של אזרחים בכל משרדי הממשלה. ישתתפו בה מנכ"ל הביטוח הלאומי הפרופ' שלמה מור-יוסף, נציגי מבקר המדינה, המוסד לביטוח לאומי, משרדי הבינוי, האוצר, הקליטה, הבריאות, הביטחון, המשפטים, הרווחה והאזרחים הוותיקים, מרכז השלטון המקומי, שירותי בריאות כללית, מכבי שירותי בריאות, קופת חולים לאומית, קופת חולים מאוחדת, התנועה לחופש המידע, צה"ל, איגוד העובדים הסוציאליים, שדולת הנשים בישראל, עמותת ידיד, האגודה לזכויות החולה, מטה מאבק הנכים, ארגוני נכים, העמותה למען משרתי המילואים, אהב"ה – ארגון הנכים בישראל המיוחד ועוד.

(צילום אילוסטרציה: יוסי זמיר – פלאש 90)