כ-11,500 יחידות דיור יוקמו בשכונה חדשה בצפונה של עיר החוף הדרומית, במסגרת 'הסכם הגג' שנחתם אך לפני כחודש • היקפה של שכונת הענק - כגודל אלעד או מודיעין עילית • המטרה: להקפיץ את אשקלון מהמקום ה-12 למקום ה-6 בדירוג הערים הגדולות בארץ

הוועדה הארצית לתכנון ובנייה של מתחמים מועדפים לדיור, בראשות ערן ניצן, החליטה בישיבתה אתמול (ג') על אישור תכניות מפורטות לכ-14,000 יחידות דיור חדשות.

מדובר בכ-11,500 יח"ד בשכונה חדשה בצפון אשקלון המהווה חלק מהרקמה העירונית של העיר ובתכנית 'פרדס בחסכון' באור יהודה במסגרתה יבנו 2,400 יחידות דיור.

תכנית הענק באשקלון מהווה חלק מהסכם הגג שנחתם לפני כחודש בין משרד האוצר, רמ"י ועיריית אשקלון. שטחי המגורים בה מאופיינים בבניה רוויה בבניינים בני 7 עד 20 קומות וכוללת הוראה המחייבת כי 30% מיחידות הדיור יהיו יחידות קטנות.

התכנית באשקלון כוללת אזור תעסוקה חדש במזרח השכונה, בצמוד למסילת הרכבת ולכביש 4, מרכז תחבורה שבו ימוקמו תחנת רכבת ותחנת אוטובוסים מרכזית הצפויים לשרת את כל חלקה הצפוני של העיר, חיבור חדש על כביש 4 באמצעות מחלף חדש, שבילי אופניים, פארק בהיקף של כ-450 דונם המשלב טבע עירוני וארכאולוגיה, מסחר לאורך שדרה מרכזית וכן שטחי ומבני ציבור רבים.

קרא עוד:
[postim]

היקף התעסוקה, המסחר ומבני הציבור מיועדים לתת מענה לתושבי השכונה החדשה אך גם לכלל תושבי אשקלון, בדגש על קריית חינוך שבה ישולבו 3 תיכונים מקיפים, בתי ספר יסודיים וגני ילדים.

אור יהודה: שכונה חדשה בצפון העיר

תכנית 'פרדס בחסכון' באור יהודה, תוקם בשטח של כ-350 דונמים בצפון העיר, מדרום למחנה תל השומר ומצפון לדרך 461.

התכנית קובעת הקמה של שכונת מגורים איכותית, המשתלבת עם התפישה ומגמות התכנון האזוריות בסביבתה, הכוללות את הפינוי העתידי של השטחים הצבאיים והפיכתם יחד עם השכונה, למרקם עירוני אינטנסיבי במטרופולין ת"א.

התכנית כוללת כ-2,400 דירות במגוון גדלים על מנת לענות על צרכי אוכלוסייה המגוונים. התכנית מחייבת בניה של 20% יח"ד קטנות.

מבנה השכונה המתוכננת כולל בנייה רוויה, שילוב שימושים של מגורים תעסוקה ומסחר, והקצאת שטחים משמעותיים למוסדות ציבור וכשטחים ירוקים פתוחים לציבור. היקף השימושים הציבוריים, התעסוקה והמסחר בשכונה נקבע במטרה לענות על צורכי השכונה והעיר. תכנון השכונה בנוי משדרה מרכזית ומצירי תנועה אנכים ואופקיים לה.