הסל יכיל 83 תרופות וטכנולוגיות שונות עבור כ-110,000 איש, בעלות כוללת של 300 מיליון ש"ח • שר הבריאות ליצמן: "בבחירה בין תרופות שמאריכות חיים לבין מצילות חיים, הבחירה היא קשה ומכרעת לטובת הצלת חיים"

הוועדה הציבורית להרחבת סל שירותי הבריאות לשנת 2016 סיימה את דיוניה, והגישה את המלצותיה לשר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב.

הוועדה החליטה על הכנסת 83 תרופות וטכנולוגיות שונות עבור כ-110,000 איש בעלות כוללת של 300 מיליון ש"ח.

בין השאר הוכנסו לרשימה תרופות פורצות דרך להפטיטיס C –  שלב נוסף בפעילות משרד הבריאות למיגור המחלה שהחל כבר בשנה שעברה עם הכנסה לסל של תרופות לחלק מחולים אלו.

כמו כן נכללו תרופות פורצות דרך לסרטן הנשים, הריאות, השחלה והלבלב; תרופה במנגנון אימונותרפיה לחולי סרטן כליה וסרטן הריאות הקשקשי; בדיקות הדמיה מסוג PET לחולי סרטן ערמונית ולבלב; תרופות חדישות למחלות ריאה וסוכרת; הרחבת מימון מכשירי שמיעה לבוגרים צעירים בגילאי 30-18; תרופות מתקדמות נוגדות קרישה לאלפי חולים נוספים למניעת שבץ מוחי; שימור דם טבורי למשפחות בסיכון; תרופה לעשרות אלפי ילדים עם הפרעות קשב וריכוז שאינם מגיבים לריטלין וקונצרטה; וטיפולים למחלות נדירות, לרבות מזון רפואי לחולי ניוון שרירים (ALS) ומכשירי אינהלציה לנטילת תרופות לחולי סיסטיק פיברוזיס וחולי PCD.

קרא עוד:
[postim]

שר הבריאות ליצמן אמר: "לוועדת הסל הוגשו תרופות רבות וטכנולוגיות למען ציבור החולים, בין היתר תרופות שמאריכות חיים ומצילות חיים. הבחירה היא קשה ומכרעת להצלת חיים. כידוע לכולם, כשר בריאות אינני מתערב בעבודת וועדת הסל ואני מכבד את החלטתם המקצועית. בהזדמנות זו אני שב וחוזר על עמדתי שיש להחזיר את תרופות מצילות החיים לשירותי בריאות הנוספים של קופות החולים (השב"נים). בימים הקרובים אחליט לגבי קידום העניין והדרכים להביא למימוש החלטה זו. אני מברך את חברי הוועדה ויו"ר הוועדה פרופ' ביאר על עבודתם המאומצת, על ההתמדה וההשקעה הגדולה. חברי הוועדה עמלו שעות רבות, ימים כלילות, במטרה לקבוע סל בריאות חברתי וצודק".

יו"ר ועדת הסל, פרופ' רפי ביאר אמר: "נדרשנו לקבל החלטות קשות, והציבור הוא שעמד לנגד עינינו, עבדנו קשה מאוד להוריד את מחירי התרופות ולמקסם את הכסף שעמד לרשות הרחבת הסל. ועדת הסל פועלת באיזון ובהצלחה רבה גיבשה את רשימתה לשנת 2016 תוך שהיא רואה לנגד עיניה קבוצות חולים שונות, אוכלוסיות קטנות מצד אחד ומצד שני מתן מענה למחלות בעלות היקף חולים רחב והשפעה גדולה על בריאות הציבור ".