התואנה: מסכן את חיי הנהגים בכביש 31 הסמוך • ח"כ אייכלר: "כל אזרח צריך לשאול 'מה קורה שם בערד, שרודפים שם יהודים?'" • שר הדתות אזולאי הבטיח כי משרדו ידאג שלא תעבור על העיר אפילו שבת אחת בלא עירוב כדין

ערד החרדית סוערת: העירייה, בראשה עומד איש 'יש עתיד' עו"ד ניסן בן-חמו, החליטה לעלות שלב בהתנכלותה לציבור הדתי והוציאה צו הריסה לעירוב שהוקם על ידי… המועצה הדתית בעירייה.

הנושא הכאוב הגיע היום למליאת הכנסת, בשאילתה דחופה שהגיש ח"כ ישראל אייכלר אל השר לענייני דת, דוד אזולאי. אייכלר הבהיר כי מדובר בסך הכול ב"שתי חביות פח, עמודים וחוטים" וביקש לברר מהי סמכותו של ראש רשות מקומית למנוע מתושביו עירוב, שיאפשר לשומרי שבת לשאת חפצים בשבת.

השר אזולאי השיב כי הנושא נמצא בטיפול משרדו, המנסה למצוא פתרון מוסכם, אולם קיימת בעיה מפני שהעירוב עובר מעל כביש 31. הוא הוסיף כי את הסוגיה המשפטית יש להפנות לשר הפנים שאמון על תפקוד ראשי הרשויות.

"אנחנו נעקוב אחרי הנושא הזה", הבטיח שר הדתות. "דרשתי שהדבר הזה יבוצע כמה שיותר מהר, עוד לפני השבת הקרובה. כדי שלא ייווצר מצב שלא יהיה עירוב בשבת". השר אזולאי, הידוע בנועם הליכותיו, הוסיף בעדינות, "יש לי הרושם, שאותו ראש העיר או המהנדס או היועץ המשפטי בערד, כנראה לא יודעים מה זה עירוב. כדאי שנסב את תשומת לבם שייצאו ויראו מה זה עירוב"…

קרא עוד:
[postim]

לעומתו, שר הבריאות יעקב ליצמן סירב לקבל את לימוד הזכות: "אדוני השר, לצערי הרב הוא יודע היטב מה זה עירוב – ודווקא בגלל שהוא יודע מה זה עירוב הוא מקלקל לכל יהודי דתי וחרדי".

אייכלר המשיך ותקף בחריפות רבה את מדיניות העירייה. "כל אזרח צריך לשאול 'מה קורה שם בערד, שרודפים שם יהודים?'. יש שם אזרחים מכל היבשות, יש שם מסתננים מאריתריאה וסודנים. האם ייתכן שאיזושהי עירייה תעז להצהיר בבית משפט ובציבור שמסגד זה סכנה לציבור עד כדי סיכון חיי אדם?! האם ייתכן שנאפשר לאדם שפעל בתנועה למניעת התחרדות ערד שהוא יהיה היועץ המשפטי, וירדוף את הציבור החרדי בכלים השלטוניים שבידו? מי שירדוף את הבדואים בנגב ואת המסגדים שלהם, יוכל להיות יועץ משפטי המקבל משכורת מן המדינה?!".

חבר הכנסת הנסער ביקש לברר עוד: "האם יש לכם סנקציות להפעיל נגד ראש עיר שלוקח את הסמכות החוקית שיש לו לצווי הריסה ומנהל מלחמה פוליטית?". הוא הוסיף: "אומר לכל מי שמדבר נגד ערד המתחרדת את מה שאמר שמעון המכבי לאנטיוכוס השביעי: 'לא ארץ נכרייה לקחנו, לא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו'. אנחנו חיים בערד ובכל מקום בארץ ישראל בזכות אבות. רק בזכות האימהות החרדיות נותרה ערד עיר יהודית!".

(צילום אילוסטרציה: נתי שוחט- פלאש 90)