"תורידו את המחיר - השוק יתפתח ותעשו טוב למכירות שלכם, לתעשייה וליוקר המחיה. תורידו את המחיר ותתחברו לצורך הכל כך חיוני של הישראלים באוויר נקי יותר. תורידו את המחיר משום שכל הישראלים נושמים את האוויר המזוהם גם אתם והמשפחות שלכם", אמר השר להגנת הסביבה במסיבת עיתונאים שקיים היום

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, כינס היום מסיבת עיתונאים בתל-אביב, בעקבות הצניחה במחירי הנפט והשפעתה השלילית על משק הגז הישראלי ובריאות אזרחי ישראל.

​"הטריגר למסיבת העיתונאים היום היא ההודעה מאתמול של מנכ"ל 'פניציה', שקיבל הוראה מבעלי החברה לעבור מגז טבעי למזוט", אמר השר גבאי.

"לפני כחודשיים, בהרצאה שנתתי בכנס של התאחדות התעשיינים, אמרתי שירידת מחירי הנפט בעולם לצד הקשיחות של מחיר הגז הטבעי בישראל מונעת את הרחבת השימוש בגז. אמרתי את זה משום שאני ואנשיי מסתובבים בארץ, מדברים עם תעשיינים, בעלי ציי רכב כבד וחברות תחבורה ציבורית ושומעים כל הזמן – 'הכל בסדר, גז זה מצוין אבל במחיר הזה לא קונים'.

"אני חושב שאני איש המכירות המרכזי של חברות הגז בישראל, אבל כל איש מכירות יודע שאם הוא מסתובב במשך חודשים ולא מוכר, אז יש בעיה במוצר או במחיר המוצר, או שהוא לא יודע למכור. בחודשים האחרונים אנחנו שומעים ממפעלים שחתמו על הסכמי חיבור לגז ועדיין לא קיבלו אותו שהם שמחים על כך שהוא עוד לא הגיע משום שהוא מייקר להם את פונקציית הייצור.

"ההודעה אתמול היא חלום הבלהות של המשרד להגנת הסביבה. מעבר של מפעל מגז טבעי למזוט מזהם זו 'משיכת השטיח' מתחת לכל הפעולות שאנחנו עושים במשרד לצמצום זיהום האוויר. צמצום זיהום האוויר הוא המשימה מספר אחת של המשרד. בזה אנחנו עוסקים כל יום וגז טבעי הוא התרופה מספר אחת לעניין. שימוש נרחב בגז טבעי לחשמל, תעשייה ותחבורה כבדה ישנו לגמרי את האוויר שהישראלים נושמים.

קרא עוד:
[postim]

"הממשלה עושה הרבה מאד פעולות לצמצם את הביורוקרטיה ולעודד את השימוש כולל תקציבים רבים שמושקעים בעניין. לא באנו לכאן לדבר על 'מתווה הגז' ולא באנו לעשות קמפיין לשינויים או ביטול שלו וגם לא באנו לומר "אמרנו לכם". באנו לומר דבר מאד פשוט לחברות הגז – המתווה קובע מחירי מקסימום לגז. המשמעות של מחיר מקסימום הוא שהחברות יכולות להוריד אותו בהתאם לשיקוליהן.

"אני קורא לחברות ובעיקר לבעלי המניות הישראלים: תורידו את המחיר – השוק יתפתח ותעשו טוב למכירות שלכם, לתעשייה וליוקר המחיה. תורידו את המחיר ותתחברו לצורך הכל כך חיוני של הישראלים באוויר נקי יותר. תורידו את המחיר משום שכל הישראלים נושמים את האוויר המזוהם גם אתם והמשפחות שלכם.

"אני גם קורא לתעשיינים ולבעלי ציי הרכב שלא להתייאש ולהמשיך לקדם את בניית הצנרת והתחנות. בסוף יהיה כאן גז במחיר שתרצו וחבל שכשנגיע לשם נצטרך להתחיל הכל מחדש ולבזבז זמן. ביום ראשון אני מתכוון לבקש לקיים בממשלה דיון על המשמעויות של ירידת מחירי הנפט בעולם.

"הפעולות שאנחנו נוקטים לעודד את השימוש בגז :

  1. הוראה לחברת חשמל להפחית את השימוש בפחם – המשמעות היא יותר גז.
  2. היתרי פליטה לתעשייה שמחייבים מעבר ממזוט לגז או התקנת פילטרים.
  3. תחבורה כבדה – מימון אוטובוסים על גז, משאיות אשפה מונעות בגז.
  4. דחיפת יזמים ורשויות להשקיע בתחנות תדלוק בגז טבעי.
  5. הקלה ברגולציה של מרחקי הפרדה.
  6. צמצום כלל הביורוקרטיה סביב פיתוח משק הגז".

(צילום ארכיון: מרק ישראל סלם – POOL)