"אני חווה השפלה כבר חצי שנה. מתייחסים אלי כעבריין ושקרן, שרק מנסה לרמות את המדינה" סיפר אחד ההורים לחברי הכנסת, בדיון מיוחד שנערך היום בנושא בוועדה לפניות הציבור

הוועדה לפניות ציבור בראשות ח"כ ישראל אייכלר, התכנסה היום לדיון בנושא הקריטריונים לקבלת דרגות לסבסוד במעונות היום והמשפחתונים. זהו הדיון ה-16 במספר(!) שנערך בוועדה בנושא הכאוב של הבירוקרטיה נגד אימהות הזכאיות להנחה במעונות ילדים.

בין היתר הוכיחו הפונים כי אין החזר רטרואקטיבי להורים שזכאותם הוכרה באיחור בגלל עיכובים בשליחת הטפסים. גם כאשר נשלחו כל הטפסים הנדרשים לא מקבלים דרגה בזמן. הפונים אף הלינו על מחסור במקומות מוסדות לימוד שזוכים ל'סמל מוסד' עבור הפעוטות.

בנוסף, כיום יולדת מאבדת את זכאותה עד ששוב תשלח טפסים נוספים וחדשים עם חזרתה של  לעבודה. יש גם אפליות בין אימהות יהודיות החייבות לעבוד 36 שעות שבועיות מול אימהות ערביות, שדי להן ב 24 שעות בשבוע, כדי להיות זכאים להנחה.

אחד הפונים סיפר: "אני חווה השפלה כבר חצי שנה. מתייחסים אלי כעבריין ושקרן, שרק מנסה לרמות את המדינה. אחרי שאני שולח טפסים, בכל פעם נזכרים בעוד איזה טופס או חתימה חסרה. צריך לשנות את התפיסה הכוללת. מה שהמדינה עושה זה לגרום לי ולרבים כמוני להתייאש. אלפי ההורים שפונים מידי שנה הם לא עבריינים. הם רק רוצים לצאת לעבודה כמו שהמשרד עצמו אומר שהוא מעודד".

קרא עוד:
[postim]

המשנה למנכ"ל והממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה, בישרה לוועדה על צעדים מסוימים שנעשים להקלה על ההורים. "אנחנו מתכוונים לשנות את המצב הקיים ולהמשיך את רצף דרגות הסבסוד לאימא בחופשת לידה – בשנת הלימודים הבאה לא תצטרך אימא שיצאה לחופשת לידה להיקלט מחדש למערכת קבלת הזכאות לדרגה במעונות ומשפחתונים. היא  תמשיך לקבל את הדרגה שקיבלה טרם יציאתה לחופשת הלידה", אמרה הממונה.

לגבי שאר התלונות הבהירה הממונה כי עודף הבירוקרטיה מכוון והוא יימשך. "צריך לזכור שזו מערכת שמטפלת במאה אלף ילדים שמנסה לתת מענה פרטני. הסיבה שיש סרבול היא המוטיבציה שלנו לתת מענה לעוד קבוצות מגוונות באוכלוסייה. בכל פעם שמכניסים עוד תת קבוצה, זה יוצר יותר סרבול".

בסיכום הדיון אמר יו"ר הוועדה ח"כ אייכלר: "מדינת ישראל ומשרד האוצר הם לא חנות מכולת, שמרוויחה מהפסדם של הלקוחות. המדינה מקציבה לאימא שעובדת בתנאים קבועים את הזכות לקבל הנחה בתשלומי מעונות ומשפחתונים. כל עיכוב בתשלום, מחייב שמירת הסכום לתשלום חוזר. זה מגיע להם בדין וזה שלהם מראשית השנה ועד אחריתה. זה לא תקציב נוסף שהאוצר צריך להוציא. בעצם באוצר מרוויחים מאנשים שנפלו ולא הגישו בזמן.

"אנחנו דורשים  להעביר את הזכאות משנה לשנה ולהסתפק בהודעה שאין שינוי ברמת המשרה וגיל הילד והמוסד. אם יתברר  שמישהו רימה הוא יאבד את זכותו וישלם חוב וקנס. אנחנו עומדים בתוקף על עניין ההחזר הרטרואקטיבי. אחרי שהכרתם בזכאות אתם חייבים לשלם אותו מראשית שנת הלימודים. האימא צריכה לקבל את דמי ההנחה בתשלום מיום הזכאות. אם יש צורך בתקצוב נוסף, נדרוש את זה מהאוצר. מעל לכל, אנו רושמים בסיפוק, לאחר דיונים רבים לתיקון העוול ליולדות, את ההודעה של משרד הכלכלה שמשנת הלימודים הבאה ימשך הרצף לזכאות של יולדת גם לאחר חופשת הלידה".