ח"כים מאשימים: "משרד הבריאות מזניח באופן שיטתי את טיפות החלב"

לאחר שבדיון בוועדה לביקורת המדינה התברר כי נמשך המחסור באחיות וההזנחה הפיזית בתחנות • משרד הבריאות: נפעל להגדלת התקנים והחזרת התמריצים לאחיות

אוכלוסיית ישראל גדלה – אך אתה לא גדלה כמות אחיות טיפת החלב: מצבן של תחנות טיפות החלב נידון היום בפעם השלישית בוועדה לביקורת המדינה. למרות המעקב והישיבות החוזרות – לא ניכר שיפור במצב בשטח.

יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר: "מאוכזבת קשות ועמוקות מהתנהלות משרד הבריאות, שמזניח באפן שיטתי את טיפות החלב. הקימו צוות בעניין – שכלל לא התחיל בעבודתו, ואפילו את הקיים לא מצליחים לשמר. היה עליהם לפנות בזמן לאוצר כדי לחדש תמריצים לאחיות אלו – ובגלל המתנה רשלנית – אחיות אלו עזבו". אלהרר האשימה כי במקום להחליט אם רוצים לשאת באחריות למערך טיפות החלב או להעבירו כמות-שהוא לקופות-החולים  – משרד הבריאות כלל לא החליט בעניין".

לדברי גדעון דוקוב, תחקירן "מקור ראשון", שפרסם תחקיר מקיף בעניין, ניכרות בעיות מחשוב קשות, כאשר נתונים שהוקלדו – לא נקלטו ולא נשמרים בתיק התינוק, ונמצא חוסר-התאמה מתמשך בין הנתונים הידניים – לנתוני המערכת הממוחשבת. לדבריו, עובדים במערכת הבריאות מפחדים לדבר על הבעיות, כולל לא להציף את הבעיות כלפי הממונים עליהם.

קרא עוד:
[postim]

מרים יוספין, מנהלת פיתוח במשרד, השיבה כי כאלפיים אחיות פועלות בכ-500 תחנות בכל הארץ, נערך שדרוג ואיחוד של כל מערכות המחשוב, ללא טעויות וללא איבוד נתונים. לדבריה, בשנת 2015 נרשמו כאלפיים תקלות בידי כאלפיים אחיות המשתמשות במערכת מדי יום. "אין מערכת מחשוב ללא תקלות, והמערכת החדשה מחייבת שמירה פעילה של נתונים חדשים – ע"י האחות המשתמשת", אמרה.

הד"ר בועז לב, נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות, הודה במחסור באחיות ובבעיות תשתית, "אך אנו בתהליך שיפור אדיר במיחשוב ומצבנו טוב ממרבית מדינות העולם. בבדיקה, מתוך אלף מטופלים נמצאו ארבע טעויות הקלדה ללא משמעות רפואית, וטענות 'מקור ראשון' הם השמצה פרועה חסרת-בסיס. האחריות לטיפות החלב היא של משרד הבריאות, וחובתינו לדאוג שכל המפעילים עובדים בתקן גבוה".

(צילום אילוסטרציה: נועם מושקוביץ – פלאש 90)

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *