גפני: היועמ"ש דחה את חוק המקוואות לפני שראה אותו

לאחר שאביחי מנדלבליט הודיע כי יתנגד להצעת חוק המקוואות המבקשת לעקוף את פסיקת בג"ץ המתירה טבילה שלא לפי ההלכה, אומר היום מגיש ההצעה ח"כ גפני כי "היועץ המשפטי לממשלה החליט שחוק המקוואות הוא לא חוקתי. הוא אפילו לא ראה את הנוסח כי העברתי לו רק הבוקר"

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני תוקף בחריפות את אביחי מנדלבליט ואומר היום בכנס של לשכת עורכי הדין: "היועץ המשפטי לממשלה החליט שחוק המקוואות הוא לא חוקתי. הוא אפילו לא ראה את הנוסח כי העברתי לו רק הבוקר". הדברים באים לאחר שמנדלבליט הודיע כי הוא מתנגד ל'חוק המקוואות'. לדבריו, התרת הטבילה במקוואות ציבוריים רק על פי ההלכה, "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון".

'חוק המקוואות' הוגש על ידי ח"כ משה גפני ואושר בשבוע שעבר בכנסת בקריאה טרומית. הצעת החוק מבקשת לקבוע כי שימוש במקווה טהרה בבעלות ציבורית שמיועד לטבילה לצורכי טהרה או גיור, יתאפשר "רק לצורך טבילה הלכתית לקיום ההלכה והמנהג היהודיים לפי פסקי השולחן ערוך ובהתאם להוראות מועצת הרבנות הראשית לישראל". ההצעה הוגשה בתגובה לפסיקת בג"ץ, אשר קיבל לפני מספר שבועות את עתירת התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית והורה לאפשר במקוואות הציבוריים טבילת 'מתגיירים' בגיורים שאינם על פי ההלכה.

לדברי גפני, "אנחנו עם ומדינה שכל אחד אוהב להיות רגולטור. למשל היועץ המשפטי לממשלה, הוא מחליט – בניגוד לכל העולם המערבי שהיועץ המשפטי הוא מייעץ ולא מקבל החלטות – שחוק המקוואות הוא לא חוקתי. הוא אפילו לא ראה את הנוסח כי העברתי לו את הנוסח רק הבוקר, אבל הוא מחליט שזה לא חוקתי. היועץ המשפטי של הכנסת אומר שהכנסת הקודמת קיימה בחוק השוויון בנטל 45 ישיבות ובישיבה אחת הכנסת הזאת ביטלה. אני רוצה להזכיר ליועץ המשפטי שהכנסת שהכנסת הקודמת ניהלה גם 155 ישיבות על מע"מ אפס ולא הצליחה להעביר את החוק".

גפני הוסיף, "העברתי את שכר הבכירים בועדת הכספים. הגיע אלי אחר מעורכי הדין הטובים ביותר שהוא חבר שלי ומסביר לי שאני הולך להרוס את הכלכלה. אמרתי לו שאני קיימתי אתמול דיון על שכר ניצולי השואה יום קודם ולא ראיתי אותך כאן, אולי תגיד לי מי שילם לך? מי אמר לך לבוא? המציאות הזאת שבה נבחרי הציבור צריכים לקבל החלטות והם עומדים בפני ביקורת. רגולציה צריך שתהיה, במידה והיועץ המשפטי הוא לא בעל הבית".

"בית המשפט העליון עם כל הכבוד, בארה"ב חלק מהשופטים נבחרים על ידי הציבור. אני רוצה להגיד לכם משפט אחד כי ישבתי כאן והתפוצצתי. היה פסק דין בנושא גרים רפורמים. תשעה שופטים חילונים הצביעו בעד הרפורמים, השופט הדתי הצביע נגד. טירקל השופט המסורתי נמנע. שמישהו יסביר לי מה המקצועיות בבית משפט שכל אחד על פי השקפת עולמו קובע פסק דין. לי אין אף שופט בבית המשפט העליון שמתאים להשקפת עולמי".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *