הדלפת ענק והיסטורית של מליוני מסמכים על פעילות ההון השחור של מנהיגים ובכירים במשק העולמי מעוררת טלטלה פוליטית במדינות שונות בחלקן כבר עולות קריאות מהאופוזיצה להתפטרות המנהיגים ששמותיהם הוזכרו ברשימות. השם הבולט ברשימה מקורבו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הקרמלין בתגובה "הכפשות"

אמש נחשפו שמותיהם של מנהיגים מובילים בעולם ואנשי עסקים בכירים מרשימת העשירים של פורבס אשר ניהלו חברות וחשבונות בפנמה על מנת להתחמק מתשלומי מס בארצם או בכדי להלבין הון.

הבולט שבהם הוא נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שאמנם שמו אינו מוזכר ישירות בחברות ובחשבונות, אך אחד מאנשים הנחשב וידוע כ'קופאי' של פוטין מוביל את הרשימה עם סכומים של שני מליארד ש"ח עוד מופיעים ברשימה מנהיגים נוספים מרחבי העולם כמו נשיא אוקראינה נשיא רוסיה אסד איסלד בנגלדש והאמירויות.

בתגובה לפרסום הגיב הקרמלין כי מטרת ההדלפה היא לפגוע בנשיא פוטין לקראת הבחירות בפרלמנט שתתקיים בעוד שנה. "המטרה העיקרית של הדיסאינפורמציה הזו היא הנשיא שלנו, במיוחד בהקשר של הבחירות לפרלמנט המתקרבות וההקשר ארוך-הטווח יותר – כלומר, הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים", אמר דוברו של פוטין דמיטרי פסקוב.

והוסיף "הפוטינפוביה שקיימת בעולם הגיעה לרמה כזו שזה כבר טאבו לומר משהו טוב על רוסיה או על פעולה כלשהי שרוסיה עושה או הישג כלשהו שהיא רושמת. לעומת זאת, להגיד דברים רעים על רוסיה זאת חובה של ממש, הרבה דברים רעים, וכשאין מה לומר – חייבים להמציא משהו. זה ברור לנו".

ברשימה הארוכה של אנשי העסקים שניהלו והקימו חברות במדינות פטורי המס נמצאים גם ישראלים, בכירים מאוד במשק הישראלי, ורשות המיסים הודיעה כבר הבוקר כי היא תפתח בבדיקה ותאמת את הנתונים מול אותם אנשי העסקים. חשוב לציין כי הקמה וניהול חברות במקלטי מס אינה נחשבת לעבירה אם מדווחים על אותן חברות ומשלמים בישראל מס על הרווחים.

מנהל רשות המיסים משה אשר ציין זאת ואמר "צריך לחדד ולהבהיר ולהדגיש – כל עוד הם מדווחים על הפעילות הזאת בישראל, מדווחים על קיומם של החברות האלה, מדווחים על חשבונות הבנקים, מדווחים על ההכנסות – אז אין עם זה בעיה. זו לא עבירה. הבעיה היא שלעתים אנחנו מגלים את הדברים האלה שהם לא מדווחים בכלל – על החברות ועל חשבונות הבנקים – ואז כמובן חשיפה של רשימה שכזאת יכולה לעלות פוטנציאל מאוד משמעותי לבדיקת הדברים וזה מבחינתנו דבר מאוד חשוב".