תגלית מדהימה: נתגלה קברו של הרה"ח ר' נתן בייטלמאכער זצ"ל מחשובי חסידי ברסלב

בימים אלו נתגלה מקום קבורתו של הרה"ח ר' נתן בייטלמאכער זצ"ל ב"ר פנחס יהושע מטעפליק תלמידו של מוהרנ"ת מברסלב זיע"א, וחתן (בזו"ר) של ר' נחמן טולטשינער בבית העלמין סנהדריה בירושלים • צילום: ברסלב גלובל

 

בימים אלו נתגלה מקום קבורתו של הרה"ח ר' נתן בייטלמאכער זצ"ל ב"ר פנחס יהושע מטעפליק תלמידו של מוהרנ"ת מברסלב זיע"א, וחתן (בזו"ר) ר' נחמן טולטשינער, בירושלים בבית העלמין סנהדריה ברח' בר אילן.

התגלית נחשפה בסייעתא דשמיא על ידי הבחור בנו של הרב ר' אברהם אייזנבך הי"ו מבית שמש מו"ל הספר "שמות הצדיקים", ר' אברהם סיפר היום בשיחה עם 'ברסלב גלובל' על השתלשלות העניינים, כיצד נחשף מקום קבורתו של רבי נתן בייטלמאכער שלא היה ידוע עד היום גם לחוקרי ברסלב הגדולים, "בני הב' היקר עלה להתפלל ערב ר"ח בבית הקברות בסנהדריה, כשסיים להתפלל נתקלו עיניו באותיות החקוקות על מציבה עתיקה שעליה נכתבו המילים 'ברסלבר' דבר שעורר את תשומת ליבו, מיד התקשר בני אלי ושאל אותי מי הוא ר' נתן בייטלמאכער? אמרתי לו מיד שאני מכיר אותו מהספר 'ימי שמואל' ונדהמתי מהתגלית המרשימה שבני מצא ושנסתרה עד כה מעינם של חסידי ברסלב".

עד עכשיו לא ידעו מקום קבורתו, כעת גילה שהוא טמון בבית העלמין סנהדריה ברח' בר אילן ירושלים.

אביו ר' פנחס יהושע מטעפליק תלמיד מוהרנ"ת שנפטר בשנות התר"מ, בנו של יצחק אייזיק יוסף סופר גם תלמיד מוהרנ"ת.

הרה"ח ר' נתן בייטלמאכער זצ"ל ב"ר פנחס יהושע, היה בזיווג ראשון חתן אצל ר' נחמן טולטשינער זצ"ל, (לאחר שהתגרשו היא התחתנה עם ר' אלטר טעפליקער בעמח"ס משיבת נפש והשתפכות הנפש), הוא כתב את ספרי הרב מטשערין (פרפראות לחכמה וכו') עלה לא"י ונשא את אלמנת ר' ישראל מקורדן מרת גיטל (השדכנית), שהיתה ידועה בצדקותה.

בספר ימי שמואל (ח"ב אות קפ"ב) מביא שאכל אצל ר' נתן את ליל הסדר בהתרגשות רבה והתעוררות נפלאה כדאי לעיין שם, הוא גם מביא שפעם מרת גיטל חזרה מהכותל מערבי ולא סיימה את שעת ההתבודדות ונכנסה לחדרה לסיים שעה התבודדות וכולם חיכו לה.

אחיו של ר' נתן בייטלמאכער היה ר' נחמן מקרעמינטשוק, גיסו היה ר' אברהם ליבאוונע אביו של ר' געצי (שהוא סבו של ר' יצחק גלבך), היה בעל מנגן גדול ועובד ה' נפלא, נפטר בשיבה טובה כ"ד שבט (ולא כפי שהיה ידוע עד היום) שנת תשי"א. וטמון בבית הקברות סנהדריה חלקה ח' לכיוון המבנה שיש בסמוך.

נוסח המציבה: פ"נ ר' נתן ב"ר פנחס יהושע בייטלמאכער ברעסלעבער מהעיר העתיקה נלב"ע כ"ד שבט תשי"א.

לידו נטמן ר' אפרים שרשובער שהיה רב בשארשוב.

מקום קבורתו מדויק: בבית הקברות סנהדריה בירושלים – חלקה ח' סמוך למבנה שיש בסמוך, בכניסה לבית העלמין יש ממול בצד שמאל קברים בקומות, ליד זה יש מבנה קטן עם רעפים, צריך להגיע למבנה הקטן ומול המרזב לספור שלש קברים.  ר' נתן בייטלמאכער זצ"ל נפטר בשיבה טובה בכ"ד שבט שנת תשי"א (כ"כ על המציבה, ולא כפי שנתפרסם והיה ידוע עד היום כ"ג שבט).

מצו"ב תמונות מהמציבה בעת הגילוי הראשוני בלי הדגשת האותיות, והיום נתמלאו האותיות של המציבה בדיו שחור ע"י ר' אברהם אייזנבך, בתמונות גם יכולין לראות את המקום המדוייק.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

SAMSUNG CAMERA PICTURES

לפני

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

שיחה

 

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *