בית הכנסת במרסיי נמכר לארגון "אל-באדר", המתכנן לפתוח במקום מסגד. זאת בעקבות הגירה שלילית של יהודים ממרכז העיר • מרכז העיר היום מורכב מ-95 אחוז תושבים שהם מוסלמים

בית כנסת "אור תורה" בעיר מרסיי שבצרפת נמכר לארגון "אל-באדר" המתכנן לפתוח במקום מסגד. כך דיווח עיתון "לה פרובנס". המבנה שברחוב סנט דומיניק, נמכר בסכום של כ-400 אלף דולר לפני מספר חודשים.

על פי דיווח של צביקה קליין, בהמשך הדיווח נאמר כי באותו רחוב שבו צפוי להבנות המסגד, מופעל כבר מסגד על ידי ארגון "אל-באדר". יחד עם זאת, לטענת הארגון, נדרש להם מקום נוסף בגלל העומס הרב במסגד הנוכחי הגורם למצב שבו "מאמינים מוסלמים רבים מתפללים על המדרכה בימי שישי".

אף על פי שבבית הכנסת "אור תורה" יש מקום לכ-250 מתפללים, בשנים האחרונות מיעטו להגיע המתפללים, ורק לעיתים נדירות קיימו במקום למניין. סוכנות הידיעות JTA מדווחת כי מתוך 800 אלף תושבי העיר מרסיי, 250 אלף הם ערבים ורק 80 אלף יהודים. עוד דווח כי בין החודשים אוקטובר לינואר האחרון אירעו שלושה מקרי דקירה של יהודים על ידי תוקפים מוסלמים או ערבים.

נשיא הקהילה היהודית במרסיי, צבי עמר, אמר היום בשיחה עם nrg כי מדובר בפעם הראשונה, ככל הידוע לו, שבית כנסת בעיר יהפוך למסגד. "הקהילה היהודית במרסיי כבר 20 שנה במגמה של הגירה ממרכז העיר לרובע יותר יוקרתי" אומר עמר, "מרכז העיר היום מורכב מ-95 אחוז תושבים שהם מוסלמים. הקהילה שלנו היא מאוד חיה ודינאמית, פורחת, צומחת. עובדה לכך היא שהיו לנו לפני 20 שנה 32 בתי כנסת והיום 58 בתי כנסת – הכפלנו את מספרם", הסביר.

"בית הכנסת 'אור תורה' נבנה בשנות ה-60, על ידי יהודים שהגיעו מצפון אפריקה, אבל כיום כמעט ואין שם מניין. אז מה החכמה? מה הפתרון? ראשי הקהילה אמרו שיש להם הצעה טובה מבחינת המחיר מעמותה מוסלמית, אז אמרנו כן. למכור. אמרנו להם שיבנו בית כנסת במקום אחר עם הכסף הזה", אמר נשיא הקהילה היהודית.

עוד הוסיף עמר: "לדעתי זו הפעם הראשונה שאצלנו במרסיי בית כנסת הופך למסגד. הסברתי לתקשורת המקומית כאן בצרפת שלמרות שזה יכאב קצת מבחינה נוסטלגית, אין בעיה בכלל. הרי יש משפחות שאבא שלהם התחתן שם או שסבא שלהם התפלל שם, אבל מבחינה עקרונית אין בעיה לסגור בית כנסת. פעם היו לוקחים מיהודים בתי כנסת בלי לשלם, לפחות היום יוכלו להשתמש בכסף הזה למשהו טוב".