פרס: "ראיתי בכל בן ישיבה את סבי הי"ד"

נשיא המדינה לשעבר סיפר לקראת יום השואה על סביו שנרצח על ידי הנאצים ימ"ש ואמר כי "הקמת ישיבה במדינת ישראל הייתה בגדר תקומת הרוח היהודית מן האפר לאחר זוועות השואה"

נשיא המדינה לשעבר שמעון פרס, סיפר בראיון לערוץ 2 על סביו, הרב צבי מלצר, אשר נרצח יחד עם 2,060 בני קהילתו בעיירה וישנייבה באוגוסט 1942 על-ידי הנאצים ועוזריהם בני המקום, "הנאצים ריכזו את תושבי העיירה בבית כנסת שהיה עשוי מעץ ורצחו אותם באכזריות בירי ובשריפה. סבי הלך בראש הקהילה עטוף בטליתו, ישר אל בית הכנסת שהוצת על-ידי הנאצים".

סבו של פרס למד בישיבת וילוז'ין עד אשר נרצח, "נסענו לתחנת הרכבת לקראת העלייה לארץ ישראל בשנת 1934. זו הייתה התרגשות גדולה מאוד. סבי עמד לידי מכונס בעצמו כמעט ולא מוציא מילה, חיבק אותי וניגש אליי לפני שנפרד ממני ואומר לי 'בני, תהיה יהודי'. זו צוואה – אלה לא מילים – זו התנהגות. אני עדין שומע את המילים האלה בכל מקום שאני נמצא".

פרס סיפר כי כשביקש ממנו בן גוריון לנהל את המשא ומתן על שחרור תלמידי הישיבות מצה"ל, "לא יכולתי שלא לראות בכל אחד ואחד מתלמידי הישיבות את סבא שלי".

"בן גוריון התבקש לשחרר כמאה וחמישים בחורי ישיבה, מפני שבכל העולם ישנן ישיבות ודווקא אצלנו הייתה סכנה כי לא יהיו. בן גוריון הטיל עלי את המשימה, ניהלתי פגישות עם הרבנות ולא יכולתי שלא לראות בכל אחד מאנשי הישיבות את סבא שלי שהיה הרב של וישנייבה ונשרף בבית הכנסת עטוף בטלית על ידי הנאצים. ידעתי כי ייחוד העם היהודי הוא האמונה הנצחית, אנחנו לא איזה ארגון או מוסד. כמו שאנחנו צריכים לזכור בכאב עמוק את השואה, צריך לזכור בגאווה גדולה את התקומה של מדינת ישראל ושל הרוח שלנו".

פרס הוסיף "כי למרות השואה הנוראה עלינו לזכור בגאווה גדולה את התקומה. סבי שמר על תורת משה והגן עליה יחד עם אלפי יהודים בקידוש השם. בלי יהדות איזה תוכן יש לנו בחיים? היהדות אינה דת היא אמונה – היא לא מנגנון היא לא פולחן היא שכנוע עצמי עמוק שבתוכנו קיים מצפון".

"העם היהודי רק עם שואה ללא הר סיני לא הייתה לו משמעות – אני חושב שהוא גם נרצח בגלל הר סיני. היטלר החליט להשמיד את העם היהודי לא בגלל כוחו של העם היהודי, היו 300,000 יהודים בגרמניה שהיו נאמנים למדינה, אלא זה שהיטלר יכול היה לומר 'גרמניה מעל הכל' והיהודים אומרים 'כל אדם נברא בצלם אלוקים' – זו סתירה מאוד קשה אבל יש לה משמעות אדירה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *