במערכת הביטחון מעריכים כי חוסר היעילות של הירי מעזה אינו מקרי וכי בארגון מעדיפים בינתיים להיזהר מגרימת נפגעים בצד הישראלי, מה שיביא בהכרח להסלמה חמורה

העימות הצבאי באזור גדר הגבול של רצועת עזה נמשך גם הלילה והבוקר. פעילי ארגון הטרור חמאס ירו לעבר כוחות צה"ל שבגזרת עוטף עזה לפחות 3 פצצות מרגמה ב-2 תקריות שונות. גם באירועים אלו לא היו נפגעים, כמו בשרשרת אירועי הירי שקדמו להם בימים האחרונים.

בסביבות השעה 1:45 בלילה זיהתה מערכת האיכון של צה"ל יציאה של 2 פצצות מרגמה מכיוון הרצועה לעבר הגדר. כ-5 שעות לאחר מכן, נשמע שוב פיצוץ באזור. מאז יום רביעי, ירו אנשי חמאס כ-25 פצצות מרגמה לעבר כוחות צה"ל, אולם לא גרמו לנפגעים או לנזק.

בתגובה להתמשכות הירי, תקף צה"ל שוב תשתיות של חמאס ברצועת עזה. את התקיפה ביצע חיל האוויר, בדומה לתקיפה שבוצעה בליל חמישי. מעזה לא נמסר על נפגעים.

במערכת הביטחון מעריכים כי חוסר היעילות של הירי מעזה אינו מקרי. חמאס כבר הוכיח בעבר שהוא יודע לכוון היטב את פצצות המרגמה שלו לעבר ריכוזי חיילים ואזרחים בעוטף עזה ואף הצליח באמצעותן לגרום לנפגעים רבים במהלך מבצע 'צוק איתן'. מסתבר שהירי הנוכחי נועד לשם איתות לישראל כי חמאס לא ישתוק על הגברת הניסיונות לגילוי המנהרות, אולם בארגון נזהרים בינתיים מגרימת נפגעים בצד הישראלי, מה שיביא בהכרח להסלמה חמורה.

אתמול בבוקר הודיע צה"ל כי חשף מנהרה שהובילה מעומק רצועת עזה לשטח ישראל, באזור המועצה האזורית אשכול. עומקה של המנהרה שנחשפה הוא 28 מטרים ולדברי חמאס היא נחפרה עוד קודם 'צוק איתן' ואף נעשה בה שימוש במהלך המבצע. הגילוי מצטרף לגילוי מנהרה דומה לפני כשבועיים וחצי, באותו העומק ובאותו האזור. מדובר ב-2 המנהרות הראשונות שמתגלות בשטח ישראל מאז הפעולה הנרחבת להשמדת המנהרות במבצע 'צוק איתן' שהסתיים, לפני כשנה ו-9 חודשים.

(צילום אילוסטרציה: הדס פרוש – פלאש 90)