מבקר המדינה ליועמ"ש: בדוק הדלפת דו"ח צוק איתן

בעקבות הדלפת טיוטת דו"ח המבקר על הכישלון החמור בהתנהלות במהלך מבצע צוק איתן, פנה יוסף שפירא אל היועץ המשפטי לממשלה בדרישה שיפתח בבדיקה מי הדליף את תוכן הטיוטה מתוך הדו"ח החריף
 • לחצו כאן וקבלו מנוי חינם לעיתון שחרית

  תוכן מקודם

 • ההבטחה הזאת נותנת לי כח לשרוד

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

מבקר המדינה יוסף שפירא, פנה אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בבקשה שיחקור מי הדליף את טיוטת הדו"ח בנושא צוק איתן.

גורמים בכירים שנחשפו לטיוטת הדו"ח הדליפו לברק רביד מעיתון הארץ כי מהבדיקה שקיימו השופט בדימוס שפירא ואנשיו עלו כשלים חמורים בהיערכות הצבא לעימות נרחב ברצועת עזה בכלל ובהתמודדות עם איום המנהרות בפרט.

על פי טיוטת הדו"ח שהודלף, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון היו מקיימים דיונים פנימיים עם מספר בכירים נוספים, בעוד שאר חברי הקבינט המדיני – בטחוני, זכו לשמוע סקירה כללית בלבד.

המבקר גילה כי סוגיית המנהרות אכן עלתה במהלך הצגת הערכת המודיעין השנתית של אמ"ן בפני הקבינט בפברואר 2014. ראש אמ"ן האלוף אביב כוכבי ציין בפני השרים שקיים איום של מנהרות בעזה, אולם הציג זאת כחלק מסקירה רחבה הרבה יותר שכללה עוד עשרות נושאים.

הגורמים שנחשפו לטיוטת הדו"ח ציינו כי המבקר גילה שבדיונים המצומצמים יותר שקיימו נתניהו ויעלון עם בכירי מערכת הביטחון הוצגו המנהרות כאיום אסטרטגי של ממש. "מטיוטת הדו"ח עולה הרושם שנתניהו, יעלון והרמטכ"ל גנץ ידעו שהמנהרות הן איום חמור, אולם לא נערכו בהתאם", אמר הגורם להארץ. מקור נוסף שנחשף לטיוטת הדו"ח אמר כי לדו"ח יש פוטנציאל לגרום לרעידת אדמה פוליטית. "זה חמור יותר מדו"ח ועדת וינוגרד שאחרי מלחמת לבנון השנייה, בין השאר כי היו צריכים ללמוד את הלקחים ולא עשו זאת", אמר המקור.

מקור אחר שנחשף לטיוטת הדו"ח ציין כי במהלך עדויותיהם בפני מבקר המדינה מתחו כמעט כל שרי הקבינט ביקורת חריפה על נתניהו, על יעלון ועל המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה. בלטו בביקורת שלהם שר החוץ בזמן "צוק איתן" אביגדור ליברמן והשרים נפתלי בנט וגלעד ארדן. חלק גדול מהביקורת נגע להסתרת המידע משרי הקבינט על ידי נתניהו ויעלון. "כל השרים אמרו בעדויות שלהם אותו דבר", ציין המקור, "לא היו כמעט הבדלים מבחינת תוכן הביקורת של השרים. הם העידו בנפרד אבל דיברו בקול אחד".

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמרו בתגובה כי הממצאים בטיוטת דו"ח מבקר המדינה בעניין מבצע "צוק איתן" "הודלפו ועוותו על ידי גורמים אינטרסנטיים". לדבריהם, מדובר ב"פוליטיקאים חסרי אחריות שהיו חברי הקבינט, שיודעים את האמת ומעדיפים לסלף אותה, לצרכי ניגוח פוליטי".

כתבות קשורות

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן