הרצוג יפרק את המחנה הציוני כדי להכנס לקואליציה?

ח"כ דוד ביטן: המו"מ עם המחנה הציוני צריכה להסתיים בשבוע הקרוב • ההערכה: הרצוג יצרף רק את העבודה ללא התנועה של ציפי לבני • מקורב להרצוג: הוא דורש "ארגז כלים" מדיני

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, צפוי להכריע בתוך ימים אחדים אם לחבור לקואליציה בראשות בנימין נתניהו או להשאיר את מפלגתו באופוזיציה. מקור במפלגה אמר כי הרצוג "יודע שהוא לא יכול למשוך את העיסוק בנושא הזה לאורך זמן. זה פוגע בו ובמפלגה ולמיטב ידיעתנו הוא אמור להכריע בימים הקרובים".

בראיון לגלי צה"ל אמר ח"כ דוד ביטן מהליכוד, הצפוי להיות יו"ר הקואליציה הבא כי "קואליציה צרה היא קואליציה בעייתית במובן הזה שכל חבר כנסת חושב שהוא עולם ומלואו. אם הקואליציה תורחב – תיהיה יציבות ונוכל לנהל אותה על מי מנוחות. לא נוכל להתעסק בהרחבת הקואליציה כל שני וחמישי, לכן הדברים צריכים להיחתך כבר בשבוע הבא".

שותפתו של יצחק הרצוג להנהגת המחנה הציוני, היא חברת הכנסת ציפי לבני, יו"ר מפלגת התנועה המתנגדת נחרצות לכניסה לקואליציה. ההערכה שפורסמה הבוקר בעיתון הארץ בשם גורם פוליטי מדברת על כך שהרצוג יפרק את השותפות ביניהם ורק מפלגת העבודה תצטרף לקואליציה.

הבוקר שבה לבני והבהירה כי היא מתנגדת למהלך. "יש לנו תפקיד היסטורי בעת הזאת: להילחם על הערכים של ישראל מול הגזענות והשנאה שמרימות ראש בהיעדר מנהיגות. עלינו להתאחד עכשיו במחנה גדול שיחזיר את התקווה לישראל", כתבה לבני בהודעה לתומכיה.

על פי דיווח בעיתון הארץ, במפלגת העבודה סימנו שלוש מטרות עיקריות לכניסה לקואליציה, המובילה שבהן היא קבלת המושכות על התהליך המדיני. "הרצוג מעוניין ב'ארגז כלים' נרחב לעניין המו"מ המדיני, שיהיה מקביל לזה שניתן לשר כחלון בנושאי הורדת יוקר המחיה", אמר מקור במפלגה. "בינתיים הוא לא קיבל מספיק תוכן. נתניהו אפילו לא מוכן להצהיר על הקפאת הבניה בהתנחלויות, שלא לדבר על קידום משמעותי של מו"מ".

המטרה השנייה היא הוצאת מפלגת הבית היהודי מהקואליציה ויצירת חיץ בין נתניהו לבין בנט, מהלך שיחליש את כוחו של ראש הממשלה לקראת הבחירות. אלא שלדברי מקור בעבודה, "נתניהו לא מוכן לוותר על הבית היהודי. הוא לא רוצה להסתכסך עם מצביעי הימין ולא רוצה את בנט מימינו באופוזיציה". מסיבה זו, לדבריו, הסיכוי שהמפלגה תקבל את תיק המשפטים הוא קלוש, "כי בנט הבהיר שזאת עילה לפרישת סיעתו".

המטרה השלישית של המפלגה נוגעת דווקא לאינטרסים של ההסתדרות. "ניסנקורן, בעל הברית של הרצוג, דוחף לכניסה לקואליציה. אותו לא מעניין התהליך המדיני, אלא קידום מהלכים חברתיים וכלכליים וקבלת עמדת השפעה אמיתית בנושאים אלה סביב שולחן הממשלה", אמרו בעבודה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *