דיווח: "הושגה הסכמה עם הרצוג על הצטרפות לממשלה"

הרצוג, שנפגש היום בנושא עם שותפתו להנהגת המחנה הציוני ציפי לבני, מכחיש את הדיווח וממשיך לטעון כי לא יצטרף לממשלת נתניהו • במפלגת העבודה מתנגדים להצטרפות לממשלת נתניהו בלא שינוי קווי היסוד

בעיתון דה מרקר צוטט בכיר בקואליציה שאמר "הושגה הסכמה בין הליכוד לבין יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג על הצטרפות מפלגתו לקואליציה".

הרצוג אמר בתגובה: "אני מכחיש את הידיעה הזו. לא קיבלנו הצעה שמחכה להחלטה. העקרונות שלנו היו ברורים מאז ומתמיד וכשתהיה האופציה להצטרפות לקואליציה, והיא תבשיל, נדון בה בצורה רצינית".

מעט לפני שהכחיש שוב את כניסתו הקרובה לקואליציה, נפגש עם שותפתו להנהגת "המחנה הציוני" חברת הכנסת ציפי לבני שהבהירה לו כי לא תיכנס יחד עימו לקואליציה. בכך מתגבר ההערכה כי זה הסוף של המפלגה המשותפת וכי לבני וחברי סיעת "התנועה" יישארו באופוזיציה.

לפי המסתמן, קווי היסוד של הממשלה הנוכחית לא ישתנו, ולא נענתה דרישת הרצוג להוציא מהקואליציה את "הבית היהודי". כמו כן, הרצוג דרש ולא קיבל זכות וטו על החלטותיה של ועדת השרים לענייני חקיקה וכן דרש "ארגז כלים" לקידום התהליך המדיני – וגם תביעה זו לא התקבלה.

ח"כ עומר בר לב אמר להרצוג, "הדבר האמיתי היחיד שמצדיק כעת הצטרפות לממשלת נתניהו היא התחייבות של נתניהו לחוקק בתוך חצי שנה חוק לפינוי מרצון של יהודים המתגוררים מחוץ לגושי ההתיישבות הגדולים בשטחים. רק בדרך זו ניתן יהיה להתחיל בתהליך היפרדות מהפלשתינאים".

ח"כ אראל מרגלית, הפועל כבר כחודש נגד הכניסה לממשלה, אמר היום כי "זאת תהיה מכה אנושה לעבודה אם נצטרף לממשלה הקיצונית הזאת של נתניהו. את ביבי צריך להחליף, לא לרוץ לבקש ממנו ג׳ובים".

יצויין כי בראיון לגלי צה"ל אמר ח"כ דוד ביטן מהליכוד, הצפוי להיות יו"ר הקואליציה הבא כי "קואליציה צרה היא קואליציה בעייתית במובן הזה שכל חבר כנסת חושב שהוא עולם ומלואו. אם הקואליציה תורחב – תיהיה יציבות ונוכל לנהל אותה על מי מנוחות. לא נוכל להתעסק בהרחבת הקואליציה כל שני וחמישי, לכן הדברים צריכים להיחתך כבר בשבוע הבא".

על פי דיווח בעיתון הארץ, במפלגת העבודה סימנו שלוש מטרות עיקריות לכניסה לקואליציה, המובילה שבהן היא קבלת המושכות על התהליך המדיני. "הרצוג מעוניין ב'ארגז כלים' נרחב לעניין המו"מ המדיני, שיהיה מקביל לזה שניתן לשר כחלון בנושאי הורדת יוקר המחיה", אמר מקור במפלגה. "בינתיים הוא לא קיבל מספיק תוכן. נתניהו אפילו לא מוכן להצהיר על הקפאת הבניה בהתנחלויות, שלא לדבר על קידום משמעותי של מו"מ".

המטרה השנייה היא הוצאת מפלגת הבית היהודי מהקואליציה ויצירת חיץ בין נתניהו לבין בנט, מהלך שיחליש את כוחו של ראש הממשלה לקראת הבחירות. אלא שלדברי מקור בעבודה, "נתניהו לא מוכן לוותר על הבית היהודי. הוא לא רוצה להסתכסך עם מצביעי הימין ולא רוצה את בנט מימינו באופוזיציה". מסיבה זו, לדבריו, הסיכוי שהמפלגה תקבל את תיק המשפטים הוא קלוש, "כי בנט הבהיר שזאת עילה לפרישת סיעתו".

המטרה השלישית של המפלגה נוגעת דווקא לאינטרסים של ההסתדרות. "ניסנקורן, בעל הברית של הרצוג, דוחף לכניסה לקואליציה. אותו לא מעניין התהליך המדיני, אלא קידום מהלכים חברתיים וכלכליים וקבלת עמדת השפעה אמיתית בנושאים אלה סביב שולחן הממשלה", אמרו בעבודה.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן