מחירי הדירות עלו ב 8% • "עד שלא ישחררו קרקעות המצב לא ישתנה"

השמאי הממשלתי פרסם כי מחירי הדירות עלו בשנה האחרונה בשמונה אחוזים • גורמים בענף הנדל"ן מזהירים: עליית המחירים תמשיך. צפויים לנו עוד שיאים במחירי הדירות

על פי נתוני השמאי הממשלתי הראשי במשרד המשפטים שפורסמו ביום ראשון השבוע, ברבעון הראשון של שנת 2016 עלה מחירן הממוצע של דירות בנות 4 חדרים ב-16 הערים המרכזיות בישראל ב-1.6%, והשלים עלייה שנתית של 8%.

לפי השמאי הממשלתי, טל אלדרוטי, מחירי הדירות המשיכו לעלות ברבעון הנסקר, אך בשיעור מתון מזה שנצפה ברבעון הקודם. "על אף העובדה כי ראשוני הפרויקטים של תוכנית מחיר למשתכן מתחילים להראות אחיזה ושיווק לציבור הרחב, הרי שמדובר בניצנים ראשוניים בלבד, והשפעת התוכנית – ככל שחלה – טרם מצאה ביטוי ברבעון הנסקר".

לדבריו, הציבור עדיין פונה לביצוע עסקאות בדירות מגורים, וברבעון הנסקר ניכר גידול של כ-13% במספר עסקאות אלה, ביחס לרבעון הקודם. "ניתן להניח כי מבצעי העסקאות נמנים על החלק בציבור אשר אינו נופל בגדר הזכאים להשתתף בתוכנית מחיר למשתכן", אמר.

ברנרד רסקין, מנכ"ל רשת תיווך בישראל, אומר כי "מחירי הדירות ממשיכים לעלות כי על אף העובדה שהאוכלוסייה גדלה, לא בונים כיום מספיק דירות בישראל". לוי יצחק, עורך מחירון הדירות, מציין כי העליות אפילו גבוהות יותר ממה שצוין בדו"ח השמאי הממשלתי. "הדו"ח התייחס לדירות 4 חדרים, אבל מחירי דירות 2-3 חדרים עלו בשיעור גבוה יותר", הוא אומר. לשיטתו, הפתרון המתבקש להגדלת ההיצע הוא שימוש בהתחדשות עירונית.

עו"ד חנן שמש, יו"ר ומנכ"ל קרן הגשמה להשקעות נדל"ן, מציין כי "עליות מחירי הדיור הן מצב נתון והן ימשיכו ללוות את המשק – כל עוד לא תיושם תוכנית כוללת לטיפול שורש בצד ההיצע – שחרור קרקעות, הבאת עובדים זרים, רפורמה ברגולציה לאשראי לענף הנדל"ן, הסרת חסמים בירוקרטיים ועוד".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *