טוני בלייר לא מתייאש: שכנע את לפיד להכנס לקואליציה

ההתערבות הבינלאומית בפוליטיקה הישראלית נמשכת: לאחר שנכשל הניסיון של ראש ממשלת בריטניה לשעבר להביא לצירוף המחנה הציוני לקואליציה, הוא נפגש היום עם יו"ר יש עתיד ופוליטיקאים נוספים

ראש ממשלת בריטניה לשעבר, טוני בלייר, לא התייאש ממאמצי התיווך להרחבת הקואליציה. בחדשות 10 פורסם כי בלייר נפגש הבוקר עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, במטרה לבדוק את האפשרות להרחבת הממשלה.

בלייר אף נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם שליחו למשא ומתן עם הפלסטינים יצחק מולכו. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי גם הוא נפגש עם בלייר ושוחח איתו על נושאים מדיניים. לפיד אמר בתגובה: "הכי פשוט וברור שיש – לא מצטרפים לקואליציה. כמו בכל הפגישות האחרונות עם טוני בלייר, היה מצוין".

קרא בנושא:
לפיד: נתניהו הציע לי להכנס לקואליציה. סירבתי

הפרשן ברק רביד חשף בשבוע האחרון כי שורת גורמים בינלאומיים ובראשם ראש ממשלת בריטניה ושליח הקוורטט לשעבר, טוני בלייר, עמדו מאחורי נאומו של א-סיסי, במהלך שנועד להכשיר את הקרקע לצירוף המחנה הציוני לממשלה, אך נכשל.

שני גורמים במערכת הפוליטית ציינו כי בלייר, שפעל בתיאום עם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג ועם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, הוא שדחף ועודד את נשיא מצרים לשאת את נאומו. א-סיסי קרא "למפלגות בישראל" להגיע להסכמה לאומית על הצורך לקדם את השלום עם הפלסטינים.

גורמים במערכת הפוליטית, שמעורים בנושא וביקשו לשמור על עילום שם, ציינו כי בשבועות האחרונים הבין בלייר כי הממשלה בישראל תישאר יציבה עד 2019. לפי הגורמים, בלייר סבר כי הדרך היחידה בה ניתן יהיה לקדם מהלך מדיני בין ישראל לפלסטינים שבו יהיו מעורבות גם מדינות ערב היא הכנסת המחנה הציוני לקואליציה.

לפני כמה שבועות, על רקע המגעים בין הרצוג לנתניהו, החל בלייר בשיחות עם השניים בניסיון ליצור עבורם סדר יום משותף לקידום מהלך מדיני אזורי אחרי הצטרפות המחנה הציוני לממשלה. פעילותו של בלייר היתה הרקע להצהרותיו של הרצוג על "הזדמנות אזורית נדירה" לקידום תהליך השלום.

קרא בנושא:
נשיא מצרים בפניה נדירה לישראל: יש הזדמנות לשלום

בשבוע שעבר ביקר בלייר בקהיר וקיים שיחות עם בכירים מצרים כדי לגייס אותם למהלך. גורם במערכת הפוליטית סיפר כי בלייר הוא זה שהציע שנשיא מצרים יישא נאום ובו מסר לציבור הישראלי ולמפלגות בישראל בדבר הצורך בקידום תהליך השלום עם הפלסטינים. לדברי הגורם, פעילותו של בלייר מול לשכת נשיא מצרים היתה מתואמת לחלוטין עם הרצוג.

אך כידוע, מהלך זה נכשל. המחנה הציוני לא מצטרפת נכון לעכשיו לקואליציה, אך ההתערבות הזרה בענייניה הפנימיים של ישראל – נמשכת. מתוך ניסיון להמשיך ולקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, ניסה היום בלייר לשכנע את לפיד להצטרף לקואליציה. בינתיים ללא הצלחה.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו