המחנה מתקיים זו השנה התשע עשרה במשך שלושה שבועות רצופים – משך הזמן שרופאים קובעים שהוא הכי יעיל לשיפור סיבולת לב-ריאה ולהפחתת אשפוזים

המחנה מתקיים זו השנה התשע עשרה במשך שלושה שבועות רצופים – משך הזמן שרופאים קובעים שהוא הכי יעיל לשיפור סיבולת לב-ריאה ולהפחתת אשפוזים

נפתחה ההרשמה למחנה הרפואי בשוייץ של "חיים לילד", המארח עשרות חוליCF  ריאה ומונו. המחנה מתקיים זו השנה התשע עשרה, לאורך שלושה שבועות רצופים – משך הזמן שרופאים מומחים קובעים שהוא הכי יעיל לשיפור סיבולת לב-ריאה ולהפחתת אשפוזים עתידיים.

ההיסטוריה של שוייץ מול חוליCF  וריאה, מוכרת זה 120 שנה. בעבר, הקימה והחזיקה קהילת יהודי שוייץ, מלון מיוחד עבור יהודים חולי ריאה. זאת, משום שכבר אז הוכח והוכר בכל העולם, שחולי ריאה משפרים את מצבם וחוזרים לחיים, בעקבות תקופה קצרה של שהות באוויר ההרים של הרי האלפים השוויצרים. המעניין הוא שהפנסיון הזה, לא נרשם בתיעוד הרשמי והממשלתי כבית מלון או כפנסיון, אלא כבית חולים "קראנקע האוס".

התפוסה בפנסיון היתה מלאה ויותר ממלאה. בשל הביקוש הרב, נאלצו להגביל את השהות בו, לשבועיים לכל היותר.

במרוצת השנים, נסגר המקום. זה קרוב לעשרים שנה, ש"חיים לילד" המסייע לחולי סיסטיק פיברוזיס, נכנס לתמונה והוא שוכר מדי שנה בשנה, מלון בשוייץ (היו חמש שנים של נסיון לארח את החולים באלפים האוסטרים) ומארח בו את המתמודדים עם מחלות ריאה ומלוויהם.

השנה, כמו בשנים רבות, מתקיים המחנה הרפואי בעיירה הציורית פרפן, על צלע ההר המטפס מהעיר הגדולה חור, אל העיירה לנצרהיידה.

"חיים לילד" שוכר את המלון על כל חדריו ואולמיו, למשך כארבעה שבועות: שלושה שבועות של המחנה ושבוע להכשרת המלון על ידי צוות של רב ומשגיחים לפני המחנה ולהחזרת המלון אל מכונו לאחריו.

מלון "פוסט" המפואר בעיירה פרפן, נמצא במקום שהוא בגובה כ-1560 מטר מעל פני הים, עם אוויר צלול להפליא, באיזור עם מעט מאוד מכוניות, מקום המשקיף אל נופים מרהיבים.תמונה חיים לילד

המחנה מגובה על ידי רופאים ופיזיותרפים-ריאתיים, עם פיקוח רפואי צמוד. גננות מטפלות בילדים הקטנים. תוכניות עשירות ומרתקות, מנעימות את הימים.

באיזור המלון ישנם רכבלים המגיעים לנופים מדהימים ביופיים. בנוסף, בחלק מזמן השהייה במלון יהיה אוטובוס צמוד למלון, כדי לדרבן את הקבוצה לצאת להליכות רגליות בנופים חדשים ומאתגרים לצידי נחלי מים מפכים. הליכות אלה, כפי שהוכח, משפרות ללא הכר את סיבולת לב-ריאה ויש להן השלכה דרמטית על בריאות המתרפאים.

כמובן שבמחנה בית כנסת מושלם, ומטעמי חיסיון, היהודים הרבים הנופשים בסביבה, מותרים להכנס אך ורק לביהכנ"ס ומצטרפים למניינים ולשיעורי התורה והדף היומי המתקיימים בו.

השנה, מטיסה את המחנה חברת "סוויס", שהתמודדה על הזכות להטיס את המחנה הרפואי, את האנשים ואת עשרת הטונות של מטען מזון ולא-מזון, כלים חד פעמיים, תרופות וצעצועים.

כאמור, ההרשמה בעיצומה. הנרשמים מגישים את פרטיהם הרפואיים ורופאי המחנה בודקים את הנתונים וקובעים מי אלה אשר יתקבלו למחנה.