גם היום תורגש ההכבדה בעומס החום עם התפתחות תנאי השרב • בשירות המטאורולוגי קוראים לציבור להיות עירניים ולשמור על כללי הבטיחות

גל החום הקיצוני שהחל אתמול בבוקר צפוי לפקוד את אזורינו גם היום וימשך עד ליום חמישי, אז צפויה להיות מורגשת הקלה משמעותית בעומסי החום ואילו ביום שישי ובשבת צפוי גל החום לחזור וישרור שרב כבד.

להלן הטמפרטורות הצפויות במהלך היום והלילה:

בירושלים 35-25, תל אביב 29-24, חיפה 32-21, באר שבע 40-21, צפת 35-23, אריאל 35-25 ,מודיעין 38-18, טבריה 40-23 , אילת 44-30 מעלות.

בשרות המטאורולוגי מזהירים מפני דליקות העלולים לפרוץ בשל תנאי השרב הקיצוניים העשויים להתפתח ומזהירים את הציבור לנהוג במשנה זהירות ועל פי כללי הבטיחות.

כמו"כ מפרסם השירות הנחיות והדגשים לימי השרב:

– לא להשאיר בשום מצב ילדים ברכבים. תוך דקות פנים הרכב מגיע לטמפרטורות של 70 מעלות- טמפרטורה קטלנית. חובה לפני שיוצאים מהרכב לבדוק שלא נשאר אף אחד. באם מזהים ילד ברכב יש לחלצו במהירות תוך שבירת חלון בצד הנגדי לא ליד הילד שלא יפגע מהזכויות ולהתקשר לכיבוי 102.

– בימי חום קיצון ושרב להימנע ככל האפשר מטיולים למסלול רגלי/ריצה באם הטמפרטורה גבוהה מ- 30 מעלות צלסיוס. להקפיד על שתייה רבה יותר מהרגיל. ומעבר לתחושת צימאון חשוב להיות ערניים לתסמיני התייבשות או מכת-חום הבאים לידי ביטוי בחולשה, כאבי ראש, עור סמוק בלבול, הזיות, נשימה כבדה, דופק מואץ, נמנום התעלפות -תסמינים היכולים להגיע עד אובדן הכרה ופרכוסים. במקרה של חשד להתייבשות או מכת חום, יש להזעיק עזרה רפואית בהקדם האפשרי.

כמות השתייה המומלצת ביממה בהתאם לפעילות ולטמפרטורה שאליה נחשפים:

מי שפעיל בחוץ ומבצע פעילות פיזית הגורמת להזעה מרובה ואבדן נוזלים, זקוק להרבה יותר נוזלים בין 3-5 ליטר ביום. לאנשים הפעילים פחות לשתות לפחות כ-3 ליטר ביום. לאנשים המוגדרים כקבוצות סיכון, חייבים לא רק לשתות הרבה אלא גם להשתדל להישאר בבית ממוזג ולהימנע מפעילות גופנית בחוץ. חשוב לתת דגש לאלה שאינם יכולים להגיע למים – תינוקות, קשישים ילדים וחולים המרותקים למיטה ותלויים באחרים.

– ביציאה מהבית חובה להצטייד בכיסוי גוף, ובפרט כיסוי ראש – עדיף כובע רחב-שוליים, מומלץ למרוח קרם שיזוף, להרכיב משקפי שמש ורצוי ללכת בלבוש ארוך – ומותאם למזג האוויר .

– תקנה לחוק כבאות אומרת כי אסור להדליק אש בימי קיצון בשטחים פתוחים ביערות ובמקומות שלא יועדו לכך- מי שמפר את החוק יוטל עליו מאסר עד חצי שנה וקנס של 70 אלף ₪!!

– מומלץ שלא להשאיר מזגנים דולקים ללא צורך. חשוב לנקות את הפילטרים והמסננים במזגן ולהזמין טכנאי לבדיקת תקינות המזגן וחיבורי החשמל. מקרים רבים של התלקחות שריפות נגרמו בגין אי טיפול נכון במזגנים ובמכשירי חשמל.

– לא להעמיס על שקעים במפצלים, לא להעמיס שימוש בחשמל בבית. בחדרים בהם לא נמצאים לכבות מכשירי חשמל.

– בימי חום קיצון ושרב הגורמים לתופעת נמנום והרדמות מומלץ לנהגים לפני נסיעה לשתות קפה, ולעשות הפסקות להתרעננות.

– יש להרחיק גורמי הצתה מילדים כגון גפרורים מצתים ומשחקים העלולים להתלקח. רוב שריפות הקיץ נגרמות בשל משחקי ילדים באש. חשובה הסברה לילדים ובני נוער שאסור לדליק אש לא בבית ולא בחוץ.

– כל זיהוי של עשן זיהוי שריפה או חשש להתלקחות שריפה להתקשר בדחיפות למוקד כיבוי והצלה 102.