אופטימיות זהירה באוצר: "מגמות מעודדות בשוק הדיור"

סקירה של הכלכלן הראשי באוצר מלמדת על שתי מגמות שעשויות להוביל בחודשים הקרובים לעצירת העליה - ואולי אף לירידה - במחירי הדיור

אחרי עשור של עליות – היפוך מגמה בשוק הדיור? סקירה מיוחדת של משרד האוצר על לחודש מארס החולף מצביעה על שתי תופעות עיקריות, הראשונה: אחרי העלאת מס הרכישה לפני כמעט שנה, שיעור רכישות המשקיעים עדיין נמצא ברמה נמוכה יחסית בהשוואה לשנים קודמות. השניה: משפרי הדיור מחזיקים בדירות זמן קצר יותר, זאת משום שהם לא צופים עליה דרמטית בערך הדירה – כך מדווח העיתון 'גלובס'.

באוצר אומרים כי אם המגמות הללו ימשכו הרי שהם יבואו לידי ביטוי ממשי כבר בחודשים הקרובים, לכל הפחות במה שקשור לבלימת העליה במחירים, כשיש מי שמדבר אפילו על ירידת מחירים.

חשוב לזכור, כי תחזיות בסגנון האמור ניתנו לא פעם בשנים האחרונות ולבסוף הם התבררו כתחזיות שוא. יחד עם זאת, העובדה כי הפעם התחזיות מגובות בנתונים שעשויים להשפיע על מגמות – הופכת אותן לדרמטיות מהרגיל.

גורמים בשוק הנדל"ן מסרבים להתרגש מהסקירה וטוענים כי יתכן ומדובר ב"משתנה סטטיסטי" ולא משהו שמצביע על מגמה כלשהי. "המגמה לא תשתנה ע"י שינוי מזערי בדפוסי ההתנהלות שלך הציבור, השינוי יגיע רק ע"י רצון ממשלתי אמיתי שיתבטא בהפשרה מאסיבית של קרקעות ובניה בהיקפים רחבים – מה שהממשלה מסרבת לעשות כרגע", הם אומרים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *