בדברים שנשאה בכינוס לשכת עורכי הדין ציינה שרת המשפטים את החשיבות בדבר השימור על אופי המשפט העברי בזמננו וציינה כי "שילוב המשפט העברי בדין הישראלי הוכיח את עצמו לאורך שנות קיומה של המדינה"

שרת המשפטים שקד נשאה אמש דברים בטקס הענקת אות יקיר המשפט העברי של לשכת עורכי הדין בתל אביב.

בנאומה הדגישה השרה את הצורך והחשיבות בשילוב פסיקות וערכים מהמשפט העברי בערכאות השונות במערכת המשפטית בישראל, לדבריה, "שילוב המשפט העברי בדין הישראלי הוא צורך שהוכיח את עצמו בעשרות שנות קיומה של מדינת ישראל".

שקד ניסתה להסביר את העובדה כי המשפט העברי על פניו אינו צד בשיקולי המערכת השיפוטית ותלתה את העובדה בכך כי "עם ישראל אמנם היה בגלות לאורך שנים רבות, כך שלא עלה בידו לפתח את משפטו בהתאם לנסיבות החיים המתפתחות, אולם בידינו הדבר לשנות זאת ולכן אני שמחה ומברכת על כך שגם בחוק לשכת עורכי הדין, אשר תוקן לאחרונה, מופיע הצורך לפתח את המשפט העברי".

השרה ניסתה לקשור בדבריה את פסיקות העבר ע"י גדולי ישראל בנושאי השעה כפי שבאו לידי ביטוי בדורות שעברו לימינו אנו ואמרה כי "פיתוח המשפט העברי פירושו מינוף היצירתיות, כפי שעמדה לנגד גדולי ישראל בשנותיהם בגלות, גם לנוכח מצוקת זמן ודלות אמצעים, חכמי ישראל לאורך הדורות, היו נחושים להתמיד בפיתוח המשפט באמצעות מענה מתמיד לשאלות ותשובות הלכתיות, מתוך הבנה כי מהצד השני עומדים להם יחידים השרויים במצוקה ונזקקים לסעד".

"המעמד הזה מעניק לנו הזדמנות להתגאות בכך שהמשפט העברי נותר רלוונטי, עשיר ומרתק ואינו נדחק לקרן זווית גם בימים אלו. מאחורי מעמדו וחשיבותו של המשפט במציאות חיינו, עומדים אנשים מסורים ונחושים, ביניהם גם רבים מהיושבים כאן הערב, שהשקיעו מאמץ רב בטיפוחו", כך שרת המשפטים.

יצויין כי בשעת נאומה של השרה שקד נכחו באולם שופטים, משפטנים ובכירים במערכת המשפטית שהאזינו בקשב רב לדבריה, בסיום הטקס ביקש יו"ר לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה לומר מספר מילים וציין כי "השרה שקד היא הדבר הכי טוב שקרה במשרד המשפטים בעשור האחרון אפילו שהיא מגיעה ממפלגת מהבית היהודי".

צילום: מרים אלסטר