תתחילו לשתות קפה קר: ארגון הבריאות העולמי קבע כי לא נמצא עדות מספקת לכך ששתיית קפה עלולה לגרום לסרטן, אך מזהיר כי נמצא קשר בין צריכת משקאות חמים לבין המחלה

ארגון הבריאות העולמי יכריז היום כי הסיר את פולי הקפה מרשימת החומרים המסרטנים לאדם. עם זאת, יעדכן במקביל כי ממצאים חדשים מגלים פוטנציאל סרטני למשקאות חמים מאוד.

מזה 25 שנה נמצאת צריכת קפה בראש רשימת החומרים המסרטנים האפשריים (קרצינוגניים). לאחר שסקרו למעלה מ-1,000 מחקרים מדעיים שבחנו את מאפייניו האפשריים של הקפה כחומר מסרטן וכן חליטת צמחים דרום אמריקאית פופולרית, הסירו מומחי הארגון את המשקה מהרשימה.

עם זאת צפויים מומחי ה-IARC להודיע כי שתיית משקאות "חמים מאוד" מכל סוג שהוא עלולים להעלות את הסיכון לסרטן. המומחים מדגישים כי הדבר נכון במיוחד במדינות כמו סין, איראן ומדינות דרום אמריקה, בהן מוגשות חליטות תה באופן מסורתי בטמפרטורות גבוהות במיוחד של יותר מ-65-70 מעלות צלסיוס.

דאנה לומיס, סגן ראש התכנית לסיווג חומרים מסרטנים ב-IARC, אמר שהקשר בין טמפרטורת המשקה לבין סרטן הוושט נבדק לאחר שהמומחים זיהו שיעור גבוה במיוחד של חולים במדינות שבהן נהוג לשתות משקאות חמים מאוד. לדבריו, גם בטמפרטורות נמוכות יחסית – של 60 מעלות צלסיוס – יכולים המשקאות לפגוע ברקמות עור.

לדבריו, המשקאות החמים עלולים לגרום ל"פציעה תרמית" בגרון, מה שעלול בסופו של דבר להוביל להתפתחותם של גידולים. הוא סייג את דבריו ואמר כי הראיות לכך הן מוגבלות בשלב זה, וכי לא נמצאו ראיות לכך שאכילת מזון חם מאוד עלולה להיות מסוכנת אף היא.