ראשי הסיעות החרדיות לנתניהו: התערב ומנע חילולי השבת

ליצמן, דרעי וגפני נפגשו לדיון בעקבות התרבות חילולי השבת. הם הטילו על היועצים המשפטיים של הסיעות לבדוק כיצד ניתן למנוע הפרות אלו הן בהליכים מנהליים והן בתיקוני חקיקה

אל לשכתו של שר הבריאות יעקב ליצמן, הגיעו הצהריים השר אריה דרעי ויו"ר וועדת הכספים משה גפני. מטרת הפגישה הייתה דיון חירום בעקבות הפעלת קווי תחבורה ציבורית בערים שונות ברחבי הארץ בעצם יום השבת.

ראשי הסיעות הטילו על היועצים המשפטיים של הסיעות לבדוק כיצד ניתן למנוע הפרות אלו הן בהליכים מנהליים והן בתיקוני חקיקה. עוד סוכם כי שלושת ראשי הסיעות ידרשו מראש הממשלה את התערבותו בקידום החלטות אלו.

בהרצליה, כפר סבא, באר שבע, ערד ומקומות נוספים החליטו לאחרונה להגביר את חילולי השבת, גם על ידי אישורים לפתיחת מתחמי קניות אך בעיקר באמצעות הפעלת קווי תחבורה ציבורית ביום השבת.

כך לדוגמא, בתחילת יולי, יחל לפעול בהרצליה שירות הסעות בשבתות ובחגים. ראש העירייה, משה פדלון, אמר כי "הקו יעבור בצירים מרכזיים ויאפשר להגיע אל חוף הים, הפארק, המרכז הרפואי ואיזור הבילויים במערב העיר בנוחות ובצורה שיוויונית".

עם זאת, ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה אתמול את הצעת החוק של ח"כ יעל גרמן לפיה רשויות מקומיות יוכלו להחליט אם ברצונן להפעיל קווי תחבורה ציבורית בשבת.

רוב השרים הצביעו נגד היוזמה – בהתאם לעמדת המפלגות הדתיות והחרדיות ובהתאם להסכם הקואליציוני הקובע מפורשות כי הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה לא יפגע.

השר דרעי אמר בסוף השבוע: "יש איזו תחושה לפעמים שלשבת אין אבא, כאילו כביכול זה נושא שנשאר בצד ולנושאים אחרים מקדישים יותר, אין ספק שהשבת היא הראי של מדינת ישראל ושלנו כיהודים, לצערי הרב, לאט-לאט אנחנו מאבדים אותה, בציבור הדתי ובשכונות החרדיות השבת נראית, אבל בכלל הציבור אי-אפשר להסכים לכזה דבר. היום זה מתחיל באוטובוסים, מחר בחנויות ואחר כך במסחר. אחר כך יהיה לנו ניסיון אדיר שאפילו יהודים מסורתיים שהם שומרי שבת לא יוכלו לעמוד בניסיון הזה ויהיו חייבים לפתוח חנויות".

יו"ר ש"ס גם קשר בין המצב הביטחוני לשמירת השבת ואמר: "ארץ ישראל היא ארץ מיוחדת, אם שומרים על התורה יהיה שלום, וחרב לא תעבור בארצכם, זו החובה שלנו כיהודים תורניים שבארץ ישראל תישמר התורה, שתהיה יותר תורה וקדושה".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *