במהלך היום ייפגשו הצדדים בניסיון לסכם את פרטי ההסכם שיובא בהמשך השבוע לאישור הממשלה. במקביל עדכנה ישראל את יריבותיה ושכנותיה של טורקיה הנמצאות עמה בקשרי ידידות בפרטי ההסכם והבהירה: "ההסכם לא יבוא על חשבון היחסים ביננו"

ישראל וטורקיה לקראת הישורת האחרונה:

לאחר מו"מ מיידע שנמשך כשנתיים, במהלך היום ייפגשו ברומא צוותי המשא ומתן של הצדדים וינסחו את טיוטת ההסכם בגירסתו הסופית, לאחר שעבר את עיונם של מנהיגי שני המדינות ואושררו פרטי ההסכם על סעיפיו השונים, כאשר השאיפה היא כי כבר במהלך היום יוכרז באופן פורמלי ע"י המדינות על נירמול היחסים ביניהם ואולי אף לחתום בראשי תיבות, זאת לאחר נתק שנמשך מעל 6 שנים מאז ארועי משט המרמרה, כאשר היחסים הידרדרו עוד קודם לכן והמשט היה רק הטריגר לניתוק מוחלט של היחסים מצד ארדואן וקריצה והושטת יד לעולם המוסלמי.

כפי שדווח, ביום רביעי הקרוב יובא ההסכם לאישרור הקבינט המדיני ביטחוני, השר ליברמן שהביע התנגדות עקרונית להסכם עם טורקיה חזר בו עם מסע שיכנועים מצד רוה"מ והשר שטייניץ שאף נפגש עם ארדואן בחודש שעבר, ממשלת טורקיה צפויה גם היא לאשר את ההסכם במהלך השבוע.

טקס החתימה הרשמי בהשתתפות המנהיגים יידחה ככל הנראה לחודש הבא, זאת לאחר שעל פי ההסכם על הטורקים להשלים תיקוני חקיקה שיאפשרו את ביטול התביעות נגד קציני צה"ל בטורקיה במסגרת הליך בירוקרטי מורכב מעט בטורקיה.

להלן עיקרי ההסכם על סעיפיו המרכזיים:

1. ישראל וטורקיה יחזרו ליחסי נורמליזציה מלאים כולל החלפת שגרירים, ביקורים הדדיים, התחייבות שלא לפעול אחת נגד השנייה בארגונים בינלאומיים כגון נאט"ו והאו"ם.

2. ישראל תשלם כ-21 מליון דולר לקרן הומניטרית טורקית שתשלם פיצויים למשפחות קורבנות המרמרה – הרוגים ופצועים.

3. ישראל וטורקיה יפתחו במגעים רשמיים להקמת צינור גז ממאגרי הגז הטבעיים של ישראל. טורקיה תביע עניין לרכוש גז טבעי מישראל ולמכור אותו לשווקים אירופים.

4. הטורקים חזרו בהם מהדרישה להסרת המצור על רצועת עזה, ובמקביל הסכימה ישראל לאפשר לטורקים להעביר ציוד וסיוע הומנטרי שתרצה לרצועת עזה דרך נמל אשדוד בכפוף לפיקוח ביטחוני ישראלי. כמו"כ תאפשר ישראל לטורקים להקים תחנת כוח בעזה, מתקן התפלת מים בשיתוף עם גרמניה ובית חולים.

5. טורקיה התחייבה לבטל את התביעות נגד קציני צה"ל, תביעות שמתנהלת בבית המשפט באיסטנבול בגין אחריותם להשתלטות על המרמרה והפגיעה באזרחים הטורקים.

6. טורקיה מתחייבת שחמאס לא יפעל נגד ישראל מאדמת טורקיה, ישראל חזרה בה מדרישתה העיקשת לסלק את מפקדת החמאס משטח טורקיה. עם זאת, בכיר החמאס סלאח אל-ערורי, שהיה אחראי לחטיפתם ורציחתם של אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל בגוש עציון, לא נמצא עוד בטורקיה, ואלו התחייבו שלא יאפשרו את חזרתו בעתיד.

7. הוסכם כי שתי המדינות יחזרו לשיתוף פעולה ביטחוני ומודיעיני.

יצויין כי בהסכם אין כל סעיף שנוגע להשבת האזרח הישראלי החטוף אברה מנגיסטו וכן גופותיהם של החיילים אורון שאול והדר גולדין שגופותיהם לא שבו עם סיום 'צוק איתן', אולם טורקיה במסגרת ההסכם הבטיחה להפעיל את קשריה מול חמאס על מנת לשכנע את הארגון להשיב את הגופות. הטורקים גם הביעו את נכונות להפוך למתווכים בין הצדדים.

בראש הצוות הישראלי למו"מ עומדים שליחו של נתניהו, יוסף צ'חנובר, וממלא מקום ראש המטה לביטחון לאומי, תא"ל יעקב נגל. מולם ישב מנכ"ל משרד החוץ הטורקי, פרידון סניאורלו.

ישראל עדכנה את רוסיה, מצרים, יוון וקפריסין בעיקרי ההסכם, והבהירה שלא יבוא על חשבון יחסיה של איתן.