תופעת השכרת דירות על בסיס יומי/שבועי התפשטה מאוד לאחרונה וברשות המיסים החליטו להקפיד על מיסוי הרווחים ממנה. האם בעלי הדירות באזורים החרדים הם הבאים בתור?

רשות המסים ערכה מבצע ביקורת נוסף בקרב משכירי דירות, בדגש על השכרה לטווח קצר באמצעות אתרי אינטרנט שונים. במסגרת המבצע נערכו 58 ביקורות בתל אביב, בירושלים, בחיפה ובאילת שהעלו כי 33% מבעלי הדירות לא דיווחו על הכנסותיהם. למבצע קדמה הכנה שכללה, בין היתר, ביצוע הזמנות באינטרנט ואיתור בעלי הבתים. בתקופה הקרובה מתוכננים מבצעים נוספים בענף זה, במסגרתם יאותרו בעלי דירות להשכרה לטווח קצר ותעירך להם ביקורת על ידי מס הכנסה.

בתל אביב נתגלו 6 בעלי דירות המשכירים דירותיהם לטווח קצר דרך פרסום באינטרנט, אשר לא דיווחו על הכנסותיהם לרשות המסים. אחד מבעלי הדירות, המשכיר דירת יוקרה לא דיווח על הכנסה של 135,000 ₪. תגובת בעל הדירה "אני מדווח לפי 10%, לא ידעתי שמדובר בהכנסה עסקית". בדיקה שנערכה במשרד השומה לבעלת דירה המושכרת לטווח קצר העלתה כי היא אינה מנהלת כלל ספרים ולא רשמה הכנסות של כ- 25,000 ₪.

בירושלים מצאו המבקרים 4 בעלי דירות המשכירים דירותיהם לטווח קצר אשר לא דיווחו על הכנסותיהם לרשויות המס. אחד המשכירים הינו תושב חוץ, המשכיר דירת יוקרה, אשר לא דיווח על הכנסה של 144,000 ₪. תגובת בעל הדירה "התכוונתי לפתוח תיק ולדווח". בחיפה נבדקו בעלי חדרים בבית מלון, המשכירים אותם לתקופות קצרות, ונתגלה כי 5 מהם לא דיווחו על הכנסותיהם לרשויות המס. רוב המשכירים טענו "לא ידענו שצריכים לדווח".

אחד מבעלי הבתים באילת שנתגלה לגביהם כי הם לא רושמים הכנסות, מציע וילות להשכרה קצרת טווח על בסיס תשלום יומי שנע בין 1000 ₪ ל- 3000 ₪. כמו כן, לא פתח בעל הווילות תיק ברשות המסים בתירוץ "אני חולה, אין לי כוח".

כל המקרים הועברו לטיפול משרדי השומה ומשרדי החקירות הרלוונטיים.

יצוין כי התופעה נפוצה גם באזורים חרדיים שונים, בהם צפת. כמן כן, גם בקרבת בתי המדרש של החסידויות הגדולות נהוג להשכיר דירות על בסיס שבתות וחגים, אולם יהיה קשה מאוד לאכוף תקנות מס בעסקאות מהסוג הזה מאחר והפרסום סביבם עובר מפה לאוזן, מה גם שלא מדובר בבתים המיועדים להשכרה בלבד – אלא בבתי מגורים שבעליהם מפנים אותם במועדים מסויימים בלבד.