שבעה שרים תמכו בהסכם ושלשה שרים - בנט, שקד וליברמן - הצביעו נגדו. השרים דרעי וכחלון שהצהירו באזני המשפחות כי רק במהלך הישיבה יחליטו כיצד להצביע - החליטו לתמוך בהסכם לאחר שנחשפו לפרטיו המלאים

ברוב גדול: בתום ישיבה ממושכת שהחלה בסביבות השעה 09:00 בבוקר – אישרו שרי הקבינט לפני זמן קצר את הסכם הפיוס עם טורקיה.

ההסכם התקבל ברוב של 7 מול 3 (בנט, שקד וליברמן), כאשר השרים כחלון ודרעי שעדיין התלבטו כיצד להצביע כשהתחיל הדיון – תמכו בהסכם בסופו של דבר לאחר שהוצגו בפניהם כל הפרטים.

״ליבי יוצא אל משפחות שאול וגולדין, פגשתי את ההורים ואת בני המשפחה השבוע בכנסת, שמעתי את זעקתם. הבטחתי להם שאגיע לקבינט ואשאל את השאלות הקשות בטרם אקבל את החלטתי. כך עשיתי. ליבי יוצא גם אל משפחתו של אברה מנגיסטו שמוחזק עדיין בעזה", אמר השר גלעד ארדן לאחר הדיון.

ארדן הוסיף: "עלינו לעשות הרבה יותר כדי להחזיר את הבנים הביתה ולכן דרשתי היום בקבינט לקיים דיון והכרעה על הרעה משמעותית בתנאי אסירי החמאס, יחד עם הפעלת מנופי לחץ נוספים כדי להשפיע על הארגון להחזיר את הנעדרים. הקבינט קיבל את עמדתי ובתוך שבועות הוא יכונס לדון בנושא הרעת התנאים של אסירי חמאס. לאחר מחשבה רבה ולבטים קשים, החלטתי לתמוך בהסכם הפיוס עם טורקיה.

חקרתי רבות סוגיה זו ולצערי הרב לא השתכנעתי שטורקיה יכולה לכפות על החמאס להשיב את חיילינו ואזרחינו לישראל, אך צודקים גם האומרים שמכתב הצד שצורף להסכם הפיוס ועוסק בסוגיית השבת בנינו מעזה, אינו מהווה התקדמות משמעותית בסיכוי להחזרתם, ולכן לאור דרישתי הקבינט ידון ויכריע בתוך שבועות על נושא תנאי אסירי החמאס וצמצומם כמנוף לחץ.

ועדיין בעיניי, להסכם הפיוס יש יתרונות ביטחוניים וכלכליים חשובים מאוד: ההכרה בפועל בסגר הימי שלנו על עזה והמחויבות הטורקית לשלוח סחורות לעזה רק דרך המעברים שבשליטתנו כל עוד מתקיים שקט ביטחוני מהרצועה. ברגע שלא יהיה שקט, לא יוכנסו משלוחי סיוע מטורקיה לעזה.

בנוסף, תינתן לחיילינו חסינות מכל תביעה משפטית בטורקיה וישנה התחייבות טורקית למנוע מעורבות או תמיכה בטרור משטחה כנגד ישראל. כל אלה הם יתרונות משמעותיים לישראל בתקופה רגישה ומאתגרת כל כך ואסור להקל בהם ראש".
מחוץ לדיון מפגינות נציגי משפחתו של אורון שאול והדר גולדין הי"ד, שגופותיהם מוחזקות ע"י חמאס, ומשפחתו של הנעדר אברה מנגיסטו שחצה את הגדר לעזה.

עוד בנושא:

ההסכם עם טורקיה מרגיז גם את הרש"פ וגם את החמאס

המשפחות מפגינות מול ישיבת הקבינט • דרעי: "טרם החלטתי כיצד להצביע"