במערכת הביטחון להבין האם סוף השבוע המדמם מלמד על התפרצות מחודשת ואלימה של גל הטרור, או שמא מדובר בצירוף מקרים מחריד שאינו מלמד על מגמה כוללת • "ההבדל הוא בתגובה ובפעולות הנדרשות"

סוף השבוע המדמם שגבה את חייהם של הלל יפה אריאל הי"ד ושל מיכאל מרק הי"ד, תפס את מערכת הביטחון כשהיא לא מוכנה.

החודשים האחרונים התאפיינו בשקט יחסי, כשגם הטבח במתחם שרונה מרקט בתל אביב לפני 3 שבועות נתפס כיוצא מן הכלל שאינו מעיד על הכלל.

אלא שתכיפות האירועים האחרונים מובילים גורמים במערכת הביטחון לחשב מסלול מחדש. החשש הוא כי גם מה שנראה כאינתיפאדת יחידים היא למעשה תכנית מאורגנת ומוכוונת "מלמעלה".

"גם באינתיפאדת יחידים ספונטנית יכול להיווצר רצף קטלני של אירועים, זה לא אומר שצריך לשנות את האסטרטגיה בגלל זה. הבעיה היא אם יתברר שזו כבר לא אינתיפאדה ספונטנית כפי שהיא מצטיירת", אמר במוצאי שבת בכיר מאוד בפיקוד מרכז בשיחה עם הכתבים הצבאים.

הבכיר הוסיף: "צריך לומר את האמת: "היתרון" באינתיפאדת יחידים הוא שאין סכנה שהיא תטפח למימדי האינתיפאדה השניה, החיסרון הוא שאין ממש מה לעשות נגדה…התכנית של השר בנט בנוגע לטיפול בגל הטרור רלוונטית רק למקרה בו יתברר שיש יד מכוונת".

לדבריו: "כרגע נקודת המוצא היא שאנחנו עדיין באינתיפאדת יחידים, גם ראש הממשלה ושר הביטחון סבורים כן. אבל אנחנו כל הזמן עם האצבע על הדופק מתוך מטרה לזהות יד מכוונת – ככל שישנה כזאת".

"בהינתן וזה המצב, הרי שיש חשיבות להמשך הקו בו נוקטת הממשלה, צעדי התרעה וענישה כלפי סביבתו הקרובה של המחבל – מתוך מחשבה שאלו יגדרמו למפגע הבא להסס", סיים הבכיר.

עוד בנושא:

עוצר, מעצרים וגירוש בני משפחה: תכנית בנט למלחמה בגל הטרור

פירות, כיסאות ואקדח שלוף • צפו במרדף אחרי המחבל בנתניה