באיזה שיעור צפוי הציבור החרדי לצמוח בשנים הקרובות?

מחקר מעמיק וראשון מסוגו בנושא הריבוי החרדי צפוי להיחשף בועידת 'שלומי אמונים' • סגן שר החינוך, מאיר פרוש, מתריע: "הנהגת המדינה אינה ערוכה להתמודד עם אתגר הריבוי הטבעי"

 • 40 שנה ראשי הישיבות מתכנסים לכבודה של תורה

  תוכן מקודם

 • "ישראל זרק אותי למעלה ונפטר" העדות המזעזעת של בנימין

  תוכן מקודם

 • "אני אתפלל למעלה על כולם" ההבטחה המצמררת של ישראל ז"ל

  תוכן מקודם

 • "אל תגידו לי יותר כלום" בקשתה הכואבת של תהילה

  תוכן מקודם

מחקר מקיף ומעמיק הובחן את קצב הגידול של המגזר החרדי, ומספק תחזית מקצועית לקראת השנים הבאות, ייחשף לראשונה אי"ה במושב מיוחד שיתקיים בוועידת שלומי אמונים באוקראינה, בערבו של יום חמישי הקרוב. המחקר יוצג בליווי שקפים עם תחשיבים ודיאגרמות שיחדדו את ממצאי המחקר אל מול המציאות הקיימת, שאינה כוללת היערכות מתאימה לקראת הגידול החד הצפוי בגודלו של המגזר החרדי על שלל חלקיו וזרמיו הרבגוניים.

נשיא הוועידה ויו"ר שלומי אמונים, סגן שר החינוך מאיר פרוש, חשף את הקריאה העתידה לצאת מוועידת 'שלומי אמונים', מתוך מטרה לעורר את אישי הציבור ונציגיו להתחיל להיערך ברצינות ובאינטנסיביות לקראת הגידול החד של המגזר החרדי.

פרוש פרש משנה סדורה בנושא זה, לאחר שנחשף בעצמו לממצאי המחקר המלמדים על כך שקברניטי המדינה אינם נותנים את הדעת על העתיד לבוא בעוד שנים לא רבות, לאחר שנכשלו בהתארגנות לקראת המצב הקים כיום, מה שהביא למצב הקיים בו רבבות משפחות חרדיות מתגוררות בדירות קטנות וצפופות, במחסנים ובעליות גג, באין מקום אחר להתגורר בו.

"אנחנו נמצאים כיום בפתחו של עידן חדש", אומר פרוש. "היהדות החרדית בארץ ישראל מונה כבר כיום מאות אלפי נפשות, והיא מכפילה ומשלשת את עצמה פעם אחר פעם. בעתיד הלא רחוק תהיה היהדות החרדית בהיקפים אחרים לגמרי, ואני בכלל לא בטוח שאנחנו ערוכים לכך.

"אם מישהו יבוא ויאמר לי שאנחנו ערוכים ומאורגנים לקראת העתיד לבוא בקרוב, אני אשמח מאוד", אומר פרוש. "אבל זה לא המצב. אנחנו רחוקים מאוד מלהיות ערוכים לכך. אגודת ישראל נשארה כמו שהיתה בתקופת ההקמה שלה לפני מאה שנה. נכון שיש היום כמה קבוצות ורשימות שמייצגות את הציבור החרדי, אבל סגנון העבודה נשאר אותו הדבר, המטרות נשארו כפי שהותאמו בשעתו".

עוד בנושא:

לקראת הועידה ההיסטורית 'מלכות לישראל' • האדמו"ר מקאפיטשניץ יצא לבלגיה

לדבריו: "מוועידת שלומי אמונים תצא הקריאה 'התנערי מעפר קומי'. אנחנו צריכים להתעורר, להתנער, להתחיל להתארגן במרץ ובאינטנסיביות לקראת העתיד המתקרב במהירות. מה אתנו? האם אנחנו מוכנים להיות ציבור ענק שנהנה מגידול מבורך בקצב מהיר כל כך? האם בתי המשפט לא סוגרים בפנינו את האפשרות לחיות פה על פי דרכנו ולקבל את מה שמגיע לנו? האם מוסדות השלטון מוכנים לאפשר לנו להתקיים כאן ולגדול כאן?".

"מה עשתה אגודת ישראל? היתה תנועת ההשכלה שנגסה ביהדות הנאמנה, פעלה אצל השלטונות ובמישורים נוספים כדי להחריב ולקעקע כל זכר ליהדות ולתורת ישראל. באה אגודת ישראל ואמרה שבמקום שכל קהילה תתמודד לבד אל מול תנועת ההשכלה המאיימת, נתאחד כולנו לגוש אחד גדול ונדע להגן על זכויותינו. באר"י ליכדה אגודת ישראל את היהדות החרדית ונאבקה נגד הציונים.

אני לא בא להשוות את עצמי למה שהיה אז, אבל אני חושב שהמטרות שלנו והיעדים שלנו צריכים להתרחב יחד עם הציבור עצמו. הציבור החרדי כבר לא עוד מיעוט שמנסה לשמר את הקיים, הוא כבר ציבור גדול ומשמעותי מאוד, יש לו השפעה רבה על מה שקורה גם בחלקים אחרים של הארץ, אנחנו נמצאים בעמדות השפעה שונות, אבל לא עושים די הצורך כדי לקדם את פני הבאות. המטרה של הועידה היא לעורר ישנים ולהקיץ נרדמים.

"ותקעתם בחצוצרות", להקים קול תרועה רמה שיעלה את השאלות הללו לראש סדר היום של מי שצריכים לנהל את ההיערכות שאליה אנחנו שואפים".

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן