ההצעה מתוכננת לעלות במסגרת חוק ההסדרים שיוצג לממשלה באמצע אוגוסט • אם ההצעה תתקבל יהיה מדובר במכה של ממש למשקיעי הנדל"ן • והמדינה? היא צפויה להכניס לפחות מיליארד ש"ח מידי שנה כתוצאה מהמהלך

"הפצצה" של כחלון: שר האוצר, משה כחלון, בוחן בימים אלו הטלת אגרה שנתית בסך 12 אלף שקל לדירה, לכל מי שמחזיק בבעלותו 3 דירות ויותר. ההצעה מתוכננת לעלות במסגרת חוק ההסדרים שיוצג לממשלה, יחד עם התקציב, באמצע חודש אוגוסט.

הרציונל של ההצעה מבחינתם של כחלון ופקידי האוצר הוא פשוט. גם צינון הביקושים לרכישת דירות, גם מכירת דירות על ידי משקיעים קיימים, והכי חשוב: הכנסות צפויות של קרוב למיליארד שקל בשנה מהאגרה החדשה.

יצוין כי על פי נתוני האוצר, במדינת ישראל יותר מ-55 אלף תושבים המחזיקים בבעלותם יותר מ-3 דירות, לצד עוד 200 אלף שבבעלותם 2 דירות. כ-38 אלף מחזיקים 3 דירות, 10,000 מחזיקים בבעלותם 4 דירות ועוד כ-6,000 ישראלים מחזיקים בבעלותם מספר רב של דירות.

מאחר והאגרה הנשקלת כעת על ידי כחלון תוטל על כל דירה ודירה (מעל לדירה השלישית), מדובר על כ-85 אלף דירות חייבות, שצפויות להניב לקופת המדינה כמיליארד שקל מהאגרה חדשה.

כך או אחרת, מדובר במכה קשה לבעלי דירות רבות להשקעה, שתגרע חלק בלתי מבוטל מהתשואה החודשית שהם מקבלים על הדירה – מה שצפויט לעורר מחאה חריפה מצידם. בנוסף, תמיד קיים החשש מכך שעלות האגרה החדשה תגולגל בסופו של יום לפתחם של השוכרים ע"י העלאת מחירי השכירות.

באוצר דוחים את החשש מהתייקרות מחירי השכירות בטענה כי העובדה שבחרו להטיל את האגרה רק על 20% מהשוק – לא תשפיע רוב שוק משכירי הדירות.

עוד בנושא:

משבר הדיור • האתגר שמציב מוזס בפני שר האוצר

כחלון מאשים: ״הבנקים ופוליטיקאים מנסים להכשיל את המאבק ביוקר הדיור״