סגירת התיק, כתב אישום או בחירות בזק • לאן תוביל הבדיקה המשטרתית

בבוקר שאחרי הודעת היועץ המשפטי לממשלה על הבדיקה בעניינו של נתניהו, מנסים במערכת הפוליטית להעריך להיכן היא תוביל • בין סגירת התיק לכתב אישום - יש מי שמדברים על בחירות בזק אותן יזום רה"מ

בבוקר שאחרי הודעת היועץ המשפטי לממשלה על בדיקה המתקיימת בעניינו של ראש הממשלה מנסים במערכת הפוליטית להעריך להיכן היא תוביל.

לפי שעה משרטטים גורמים שונים 3 תרחישים אפשריים. התרחיש הראשון: הבדיקה תסתיים בלא כלום ונתניהו יוסיף למלא את תפקידו ככל שתאפשר לו הסיטואציה הפוליטית. אמש דיווחנו כי בסביבתו של ראש הממשלה משוכנעים כי אלו הם פני הדברים.

מנגד יש מי שמעריכים – בעיקר יריביו הפוליטים של נתניהו – כי הפרשה הנוכחית יכולה להבשיל לכתב אישום שינחית מכה אנושה על הקריירה של נתניהו. על אף העובדה כי גם במקרה של הגשת כתב אישום הוא לא מחוייב להתפטר, התקדימים הפוליטים מלמדים כי זה מה שקורה בפועל. כך קרה לאולמרט שאולץ להתפטר ע"י ברק וכך, מעריכים, יקרה לנתניהו שיאולץ להתפטר ע"י כחלון או אחד משותפיו האחרים.

העיתונאי בן כספית מציין תרחיש שלישי, מפתיע במיוחד, שלטענתו מקובל על גורמים פוליטים רבים. ע"פ התרחיש, "מי שיזום במהירות את הקדמת הבחירות הוא ביבי בעצמו. אנשים שמכירים את ראש הממשלה שנות דור, וגם עבדו איתו, מעריכים שכשהאש תתחיל ללחוך את שולי גלימתו, הוא ינסה לכבות אותה בשתי דרכים חלופיות, או משלימות: הראשונה, היא הסתה נגד החקירה. גורמי שלטון החוק, התקשורת שמסקרת, השמאל שמפמפם. אם זה לא יצליח, יש מצב שראש הממשלה עצמו יחליט ללכת לבחירות בזק. בסגנון כיבוי שריפה בבאר נפט, באמצעות פיצוץ גדול", הוא כותב.

עוד בנושא:

בחשאיות ובזהירות: כך מתנהלת הבדיקה בפרשת נתניהו החדשה

בן כספית מוסיף: "לבחירות יש יתרון משמעותי אחד: אפשר לדרוש להפסיק את החקירה כל עוד אנחנו בקמפיין. לתת לדמוקרטיה לתפקד בשקט. לא בטוח שהיועץ המשפטי לממשלה ייעתר לדרישה כזו, כי משמעויותיה קשות (הפסקת חקירה רגישה כזו היא בעצם הריגתה). כל זה ילווה בקמפיין געוואלד אופייני של נתניהו, שינסה לשכנע את ציבור בוחריו שהדבר היחיד שיש כאן זה ניסיון לפוטש פוליטי ומאמץ של "הסמול" להפיל ממשלת ימין שנבחרה כחוק. לפי ההיגיון של נתניהו, חקירות הן לגיטימיות ומתבקשות רק כשהן מתקיימות נגד יריביו. כשזה נגדו, זה לא לגיטימי, זה לא פטריוטי, זו הסתה פרועה של השמאל שמסרב לקבל את פסק דינו של הבוחר.

נתניהו יבנה על "תקדים דרעי", שהלך לבחירות עם חקירה תלויה מעל ראשו, והביא את ש"ס לשיא של כל הזמנים (17 מנדטים). במערכת הפוליטית סבורים שהסיכוי שזה יקרה קלוש. נתניהו יפסיד קולות למתחריו בימין (שאלה דרמטית: מה יעשו ליברמן ובנט? האם יחברו לנתניהו? האם ירוצו עצמאית) ועלול להביא את הליכוד לשיא שלילי של כל הזמנים. מצד שני, מומלץ מאוד לעולם לא להספיד אותו מוקדם מדי. את האזור שלנו אפשר להדליק בניצוץ זעיר אחד ומאותו רגע סדר היום של הבחירות משתנה, החקירה מוכנסת לפורמלין ונגנזת במעמקים והכל פתוח".

עוד בנושא:

הנסיעה של נתניהו הפכה לסיוט • החשש: מימרן הוא רק קצה הקרחון

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *