החוק השנוי במחלוקת מבקש להטיל שורה של חובות על עמותות שעיקר המימון שלהן מגיע מ"ישות מדינית זרה" • החוק אושר בקריאה שניה ושלישית לאחר שעות ארוכות של דיונים סוערים שכללו הרחקות מהמליאה

מליאת הכנסת אישרה לקראת חצות (שני) בקריאה שנייה ושלישית את חוק העמותות של שרת המשפטים איילת שקד. אישור החוק הושג לאחר שעות ארוכות של דיון בכאלף הסתייגויות בחוק.

החוק – המבקש להטיל שורה של חובות על עמותות שעיקר המימון שלהן מגיע מ"ישות מדינית זרה", קרי: מדינות זרות, האיחוד האירופי, האו"ם, קרנות ממשלתיות ועוד – אושר ברוב של 57 תומכים לעומת 48 מתנגדים

"היום כנסת ישראל אמרה – לא להתערבות בוטה של מדינות בענייניה הפנימיים של מדינת ישראל. כשם שמדינת ישראל נמנעה להתערב במשאל העם בבריטניה, אני מצפה שמדינות אחרות יכבדו את עצמאותה של מדינת ישראל. ואם לא – לכל הפחות מימון העמותות בידי ממשלות זרות, יהיה חשוף בפני הציבור הישראלי. הבעת עמדה של מדינות על הנעשה בישראל עוברת דרך האמצעים הדיפלומטיים המוכרים. לא נאפשר התערבות בוטה שכזו ללא חשיפת מקורות המימון הזרים, והבאתם לידי ידיעת הציבור ונבחריו", הגיבה השרה שקד לאישור החוק.

ואילו יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, תקף בחריפות את החוק ואמר: "החוק מסמל את ניצני הפאשיזם שעולים ופורחים בחברה הישראלית. מקדמים כל הזמן סדר יום שתכליתו לסתום את הפה לכל מי שקצת משמיע קול שונה. סדר יום שמקדמת אותו שרת המשפטים, ראש הממשלה וכל השותפים לקואליציה".

לדברי הרצוג: "החוק הזה יירשם ככתם על פרצופה של הכנסת. אבל אנחנו לא ניתן למקוששי מנדטים ולפרובוקטורים להרוס את הדמוקרטיה, אנחנו נעשה הכול כדי לשמור עליה מכל משמר. שלטון שנשען על דיכוי התקשורת, דיכוי חופש הביטוי, דיכוי עצמאות מערכת המשפט – הוא שלטון שאיבד עשתונות ומוכן לעשות הכול כדי לעורר עוד שנאה, שיסוי ופחד".

כאמור, הדיונים סביב החוק ארכו שעות ארוכות, כשהדוברים השונים מהאופוזיציה ומהקואליציה מחליפים ביניהם מהלומות מילוליות.

תקרית חריגה התרחשה כאשר יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי טען כי "עמותות שמאל מממנות את הפלסטינים". בעקבות זאת התפתחה מהומה במליאה, וחברי הכנסת אילן גילאון וזהבה גלאון ממרצ הוצאו מהאולם לאחר שצעקו לעברו "אתם סדום ועמורה, אתה שופך דם, תתבייש לך" ו"אתה חצוף, דמך בראשך".

עוד בנושא:

"צריך להעיף מהכנסת את המחוקקים שמביאים חוקים כאלה הזויים"

נתניהו: אנשי 'שוברים שתיקה' חצו קו אדום; ייבדק חשד לפלילים