ההכרזה החגיגית על הורדת מסים התקבלה - כצפוי - בחגיגיות, אלא שמאחורי הקלעים התחוללה דרמה של ממש • נתניהו לא היה בסוד העניינים, נגידת הבנק מתנגדת ובכירי האוצר מפקפקים • וגם: הרווח הכפול של שר האוצר

הודעתו של שר האוצר על הורדת מסים משמעותית בתקציב 2017 התקבלה, כצפוי, בשביעות רצון ע"י הציבור. בתפקיד כפוי טובה כמו שר האוצר, מאז ומתמיד נחשבו הורדות המסים כ"דובדבן" היחיד שיש לו להציע.

למרות שיש דרכים אחרות להיטיב עם הציבור, העובדה כי תשלום מס הוא נטל מכביד במיוחד על אזרחי ישראל – כל הקלה בתשלום הזה מתקבלת בברכה (גם אם היא נוגעת רק לחלק מהציבור).

יממה אחרי ההודעה הרשמית של כחלון בענין מתברר כי מאחורי הקלעים התחוללה דרמה של ממש. ראשית, ראש הממשלה לא היה מצוי כלל בסוד העניינים.מתי הוא עודכן על כך לראשונה? כשאזין למהדורת החדשות, כמו כל אזרחי המדינה. הסיבה להסתרת התכנית מעיניו של נתניהו – ראש ממשלה שמתעסק רבות בסוגיות כלכליות – היא החשש של כחלון מפני "גניבת קרדיט" ע"י נתניהו שפיתח מיומנות מרשימה בנושא. אמנם לא מדובר על התנהלות שתגרום למשבר קואליציוני, אך אין ספק שרה"מ ימצא את ההזדמנות להיפרע מכחלון על כך.

בהיבט המקצועי של התכנית קיימים חילוקי דעות מהותיים בצמרת הכלכלית של המדינה. מצד אחד עומדים כחלון ובכירי משרדו שמצדדים בה, מהצד השני ניצבת נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, יחד עם בכירים נוספים שמצדדים בניצול עודפי התקציב לכיסוי הגירעון הממשלתי והחובות הלאומיים של ישראל.

שר האוצר, מבחינתו, לכד מספר ציפורים במכה אחת. ראשית, הוא מצליח להשכיח מעט את הכישלון הצורב שלו עד כה בטיפול במשבר הדיור. שנית, הוא לא מאפשר לאף מפלגה אחרת בקואליציה להנות מעודפי התקציב לצורך האינטרסים שלה. שלישית, הוא משוכנע כי הצעד גם נכון ומתבקש כלכלית – כשבטווח הארוך, להערכתו, הצעד הזה יהווה נקודת מפנה בכל מה שקשור לצמיחה במשק.

עוד בנושא:

בדקו היטב את תיבת הדואר שלכם – אולי מגיע לכם כסף מרשות המסים