בקרוב: הוזלה משמעותית של מחירי הדגים הקפואים

שר האוצר חתם אמש על צו להפחתת מכסים שיכנס לתוקף כבר בשבועות הקרובים • עד 2018 צפוי המכס על יבוא דגים להתבטל לחלוטין • מגדלי הדגים זועמים: "כחלון מטביע לנו את הפרנסה"

שר האוצר, משה כחלון, חתם אמש על צו להפחתת מכסים שייכנס לתוקף כבר בשבועות הקרובים. ע"פ הרפורמה החדשה, עד סוף 2016 יירד בשליש המכס הקיים על יבוא דגים ויהיה אפשר לייבא אלפי טונות של דגה קפואה ללא מכס – ומ-2018 יבוטל במכס כליל.

כזכור, מהלך דומה התבצע בערב פסח האחרון ואת תוצאותיו הרגישו הצרכנים באופן ישיר.

מי שזועמים, כצפוי, על המהלך אלו מגדלי הדגים. ביום ראשון הפגינו עשרות מהם מול משרד האוצר. המפגינים נשאו שלטים בסגנון: "הרפורמה הזו עוד תטביע את כולנו" וקראו "לעצור לאלתר את המלחמה שהכריז משרד האוצר על החקלאות הישראלית"..

יוסי יעיש, מזכיר ארגון מגדלי הדגים, אמר כי "ענף המדגה היינו הנפגע העיקרי מהרפורמה שמקדם האוצר באופן חד צדדי, בעיצומם של מגעים אינטנסיביים עם משרד האוצר".

המגדלים הציעו תכנית חלופית תוך תמיכה ישירה במגדלים, כפי שנהוג במדינות ה-OECD, כאלטרנטיבה להגנות המכס והסבסוד העקיף. לדבר יעיש, התכנית מפתיעה במיוחד לאור קביעה חד משמעית מטעם היועץ המשפטי של משרד האוצר, לפיה הורדת מכסים צריכה להיעשות באופן מדורג ומבוקר, ולכלול מתווה תמיכות ישירות, שיאפשר לענף ולמגדלים תקופת הסתגלות חיונית.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן