מתמרכז: שר הביטחון לשעבר מחריף את התבטאויותיו נגד ההנהגה הנוכחית ונגד גורמים בימין • "פוליטיקאים מסכסכים נגד ערבים, מתנחלים או חרדים כדי לקושש קולות - עכשיו גם אשכנזים מול מזרחיים"

שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, יוצא היום בנאום חריף נגד מה שהוא מכנה "ההקצנה וההידרדרות בחברה הישראלית".

יעלון, שמאז שהודח מתפקידו מקפיד לבקר את ההנהגה ממנה היה חלק בשש השנים האחרונות, אמר במהלך נאומו ב'כנס התחזיות' של 'דה מרקר': "יש צורך במנהיגות אחרת. שתוביל לסגירת פערים חברתיים, גם קידום הפריפריה כתגובה למרכז. הפקרות במגזר הבדואי והערבי. מתן הזדמנות לזוג צעיר לחיות בכבוד ולהצליח לקנות דירה בלי עזרת הורים – אלו נושאים ערכיים שמחייבים קבלת החלטות. הייתי רוצה לראות את ישראל ב-2020 במצב אחר – זה לא תלוי באיראן או בחמאס, זה תלוי בנו. זה מחייב מדיניות שלא מפחדת מביקורת. לא פועלת כדי להחליש את התקשורת, גם אם הביקורת שלה לא נעימה".

יעלון שב על עמדתו לפיה אין פרטנר בצד הפלסטיני ובשל כך יש להמשיך "לנהל" את הסכסוך. "הסכסוך קיים משחר הציונות, ולצערי אינני רואה שהוא הולך להסתיים בעתיד הקרוב. זה לא נעים, אבל יכול להיות גם לא נורא אם נפעל נכון", הוא אמר. לדבריו, "אם אנחנו יוצאים מתוך התפישה שאנחנו לא רוצים לשלוט עליהם, אבל מבינים כי עדיין לא קמה הנהגה שמוכנה לערוב כי על סוף הסכסוך, אני מוצא את עצמי אומר שאנחנו מתווכחים בינינו בלי שיש שם מישהו שמוכן לקבל את הדרישות שלנו….אני חושב שניתן לקדם נושאים שמאפשרים לחיות זה לצד זה ולהתמודד עם אתגרים כמו האסלאם הקיצוני שמאיים גם עליהם, ומבלי לעקור יהודים או ערבים מביתם".

במהלך הדברים בחר יעלון לתקוף את "תהליכי ההקצנה במגזר הדתי לאומי" על רקע מספר התבטאויות שנויות במחלוקת שנשמעו מצד כמה מרבני המגזר: "ההקצנה במגזר הדתי לאומי. זה מחייב טיפול של הגורמים השונים. ההתבטאויות האלו מחייבות חשבון נפש של ראשי המגזר, שלצערי מובילים תהליכים של הקצנה באופן מסוכן ביותר."

עוד מדברי יעלון בכנס: "אותי מטרידים נושאים הרבה יותר משמעותיים, שהם נושאים פנימיים…מטרידה אותי השחיתות בישראל. כשרואים נשיא בכלא, ראש ממשלה בכלא, שרים בכלכלה, חברי כנסת, ראשי רשויות, שאלות של טוהר מידות ושחיתות – מאוד מטריד אותי. אני מסתכל בשאלה גם של חוסן לאומי. כשהדור הצעיר מסתכל למעלה וזאת הדוגמה שהם רואים – זה מעלה שאלות לגבי האם החברה שלנו בריאה".

לסיום אמר יעלון: "אנחנו רואים ליבוי יצרים שמאחוריהם עומדים פוליטיקאים. כדי לקושש קולות… זה יכול להיות נגד ערבים, מתנחלים או חרדים. ועכשיו גם אשכנזים מול מזרחיים, מאיפה זה בא? פוליטיקה של סכסכנות, ליבוי יצרים, זאת לא מנהיגות. זה בהחלט מאיים על הבסיס החברתי שחשוב לעתידנו. אי אפשר להיות מאוחדים רק כשהסכין על הצוואר. בית יהודי לאומי הוקם לא רק כדי להגן על עצמנו, היה מי שדיבר על דור המופת, ואני לא מוותר על זה".